McCain řekl, jak USA mají jednat s Ruskem a Sýrií

V pondělí americký senátor John McCain během své návštěvy Bělehradu promluvil o krocích, které podle něj Washington musí v otázce syrského konfliktu vůči Rusku učinit.

Odpoledne se McCain setkal za zavřenými dveřmi s premiérem a zvoleným prezidentem Srbska Aleksandarem Vučićem. Ve svém prohlášení pro média se americký senátor dotkl použití chemických zbraní v Sýrii, z čehož obvinil Damašek a Moskvu. Podle něj to má být hlavní otázka, o které má jednat americký ministr zahraničí Rex Tillerson během své návštěvy Ruska ve dnech 11. a 12. dubna.

„Doufám, že návštěva ministra zahraničí Tillersona Ruska přivede k dohodě s Moskvou o tom, že nedovolí, aby došlo k dalšímu útoku chemickými zbraněmi,“ prohlásil senátor.

McCain pak uvedl, co podle něj má americká administrativa učinit, aby vyřešila syrský konflikt.

„Jsem si jist, že USA musí v první řadě ukázat Rusům, že takové strašné zločiny v našem světě jsou nepřijatelné. Dále bych usiloval o to, abychom vycvičili a vybavili ty, kdo bojuje proti Asadovi. Zatřetí bych zabránil tomu, aby ruské síly vzlétaly z území země, pokud nepřestanou používat tento typ zbraní. Pak bychom měli organizovat mírová jednání, jež mají zastavit konflikt, který zapříčinil smrt 420 tisíc lidí a 6 milionů uprchlíků, kteří zaplavili Evropu včetně Srbska,“ podotkl McCain.

„Konflikt je nutné dostat vyjednáváním do situace, kdy Asad a (ruský prezident Vladimir) Putin pochopí, že vojenskými metodami zvítězit nedokážou,“ uzavřel senátor.

Není zde článek celý?