Média se dozvěděla, kdo sponzoroval Trumpovu inauguraci

Venezuela přispěla půl milionem dolarů na inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa, platba se uskutečnila přes Citgo – dceřinou společnost venezuelské PDVSA.

Podle údajů agentury Associated Press byl příspěvek Citgo vyšší než příspěvky takových velkých amerických společností jako Pepsi (250 tisíc dolarů) a Walmart (150 tisíc dolarů) a srovnatelný s platbami JP Morgan Chase a Exxon, které rovněž přispěly částkou 500 tisíc dolarů.

Řada amerických senátorů oznámila už dříve v dopise, adresovaném ministrovi financí Stevenu Mnuchinovi, že má obavy v souvislosti s tím, že Citgo Petroleum by se mohla dostat pod kontrolu Rosněfti. Podle jejich údajů může ruská společnost získat značný podíl v PDV America (jejím majitelem je největší venezuelská ropná společnost PDVSA), které Citgo patří.

V lednu mohl Donald Trump věnovat 107 milionů dolarů dobročinných příspěvků na výdaje spojené s jeho inaugurací. Podle údajů inauguračního výboru je tato částka téměř dvojnásobkem rekordu Baracka Obamy z roku 2009, tehdy bylo vybráno na dobročinných příspěvcích 53 milionů dolarů.

Není zde článek celý?