Mengeleho pes – nadšenec do klasické hudby

Woofen SS

Woofen SS: „Zaškobrtla o noty a zahrála falešně.“

Autor: Josef Apríl

Doktor Josef Mengele patřil k nejtvrdším pracantům Třetí říše: nejen že rozhodoval o tom, kdo bude žít a kdo půjde do plynu, prováděl hrůzné pokusy a vybíral prostitutky do osvětimských nevěstinců, našel si čas i na to, aby vycvičil psa k napadení židovských hudebníků jako trest za to, že zahráli falešnou notu.

Tento příběh nám přinesl židovský web Aish.com:

„Co se o Mengelem vědělo méně, přinejmenším před zveřejněním tohoto článku, byla jeho láska ke klasické hudbě. Dokonce v budově známé jako ‚experimentální blok‘ nechal zřídit i ‚hudební místnost,‘ kde piloval své nadání ve hře na housle. Když výše zmíněná žena dorazila do Osvětimi, Mengele si v jejich dokumentech všiml, že hraje na klavír a poručil jí, aby mu zahrála. Její hra na něj udělala takový dojem, že jí připravil zvláštní osud – a udělení této výsady jí nakonec zachránilo život.

Kromě obvyklé otrocké práce vykonávané všemi vězni musela tato žena pravidelně Mengelemu hrát a on ji při tom nezřídka doprovázel na housle. Zvlášť rád ji nechával zahrát Schubertovu Serenádu a zhudebněnou modlitbu Ave Maria (během času se Schubert transformoval do Schumanna a jeho Träumerei a pes se vypařil, pozn Josef Apríl).

Hudba byla pro Mengeleho natolik důležitá, že jednoho ze svých psů naučil rozeznávat své oblíbené skladby do nejmenšího tónu. Kdykoliv žena zahrála notu nepřesně, pes se na ni zběsile vrhnul a pokousal ji. Stávalo se to opakovaně, hlavně když se na hru před Mengelem nemohla plně soustředit, jako třeba když se nakazila tuberkulózou. Její tělo hyzdilo přinejmenším deset jizev-památek na kousnutí psem následkem chyb v jejich vystoupeních.“

Článek rabína Aharona Feldmana Inhuman „Humanities“ vyšel na stránkách Aish.com 6. dubna 2002. Kráceno.

Není zde článek celý?