Miloš Zeman neplánuje přijet do Moskvy na Přehlídku vítězství

Český prezident Miloš Zeman neplánuje cestu do Moskvy na Přehlídku vítězství na Rudém náměstí 9. května 2017. To řekl pro Sputnik tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

„Pan prezident bude na návštěvě Libereckého kraje,“ řekl Sputniku ředitel Tiskového odboru a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

V roce 2015 přijel prezident Zeman do Moskvy 9. května na oslavy Dne vítězství nehledě na demarši některých evropských lídrů, kteří pod tlakem USA odmítli přijet na oslavy.

„Sovětský svaz nesl největší tíhu války proti hitlerovskému Německu. Takže já jsem sem přijel, abych se hluboce poklonil, těm 20 milionům mrtvých. Oni neosvobozovali jenom Československo, oni totiž osvobozovali sami sebe,“ vysvětlil tehdy své motivy Miloš Zeman. Při jiné příležitosti prohlásil, že přijel do Moskvy „jako výraz vděčnosti za to, že v této zemi (Česku — red.) nemusíme říkat heil Hitler“, řekl prezident ve vysílání rádia Frekvence 1. Dále zmínil, že Češi mohli být vyhnáni „hned po Židech“ během druhé světové války. Na své rozhodnutí zúčastnit se v roce 2015 Přehlídky vítězství v Moskvě je, podle svých slov, hrdý.

V roce 2016 byl prezident Zeman na pracovní návštěvě v ruském hlavním městě od 8. do 10. května, nebyl ovšem přítomen na Rudém náměstí během Přehlídky, jelikož byl na schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Není zde článek celý?