Na MO RF předpokládají, že ředitel OPCW odhalil svou Mendělejevovu tabulku

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) byla založena jako objektivní a nezávislá mezinárodní organizace pro kontrolu plnění Konvence o zákazu chemických zbraní a má velkou odpovědnost. Řekl to oficiální mluvčí Ministerstva obrany RF, generálmajor Igor Konašenkov.

Připomněl, že koncem roku 2016 ruští odborníci evidovali skutečnost, že bojovníci používali v Aleppu yperit. Na místě činu byly odebrány vzorky jedovaté látky, které byly předány zástupcům OPCW a zaslány do Haagu.

„Za 4 měsíce OPCW nedokáže dojít k závěrům a uznat, že nalezený v Aleppu yperit je yperit a odvolává se na nutnost provést doplňující výzkum. Ale po Chán-Šajchúnu bylo panu Üzümcümu (Ahmet Üzümcü — ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní — red.) hned vše jasné. Ačkoliv tam za dva týdny ani jeden zástupce OPCW nebyl. Odkud, kdo a jak bral vzorky? Kdo konkrétně v OPCW tak rychle prozkoumal biologické vzorky, když standardní procedury OPCW, stejně jako v případu s yperitem v Aleppu, předpokládají dlouhotrvající komplex výzkumů?“, dodal generál-major.

Podle jeho slov toto prohlášení Üzümcüho značně „podrazilo“ celou OPCW.

„Vždyť jestliže v Chán-Šajchúnu byl skutečně sarin, tak jak může OPCW vysvětlit skákání v párách sarinu bez ochranných prostředků šarlatánů z „Bílých přileb“? Vždyť to viděli všichni. Chtěli bychom dostat od Üzümcüho co nejdříve jasné odpovědi na tyto otázky. A nebo, navzdory závěrům nezávislých odborníků, považujících za nonsens takovou „výběrovost“ v zasažení sarinem, pan Üzümcü objevil svou Mendělejevovu tabulku“, uvedl Konašenkov.

Není zde článek celý?