Na pozadí růstu napětí na Korejském poloostrově se v KLDR konala cvičení výsadkářů

V KLDR se konala cvičení výsadkářů-parašutistů ze speciálních vojsk pod osobním velením severokorejského vůdce Kim Čong-una, oznámil ústřední severokorejský list Nodon sinmun.

Výsadkáři z několika praporů seskakovali padákem z lehkých dopravních letadel, procvičovali operace, jejichž cílem byla likvidace objektů protivníka na zemi. Podle údajů severokorejského listu Kim Čong-un vysoce zhodnotil střelbu výsadkářů Korejské lidové armády a vyslovil přesvědčení, že jsou schopni zasadit úder odplaty a „nelítostně zlikvidovat nepřítele, do jediného“.

Podle zprávy agentury Renhap bylo cílem cvičení procvičit shození výsadku Korejské lidové armády v Jižní Koreji. Jak zdůrazňují v Soulu, v prosinci roku 2016 procvičovala vojenská jednotka s číslem 525, která se zmíněných cvičení rovněž zúčastnila, operaci spočívající v likvidaci prezidentské rezidence v jihokorejském hlavním městě.

Cvičení výsadkářů v KLDR se konají na pozadí napětí kolem jaderného a raketového programu Pchjongjangu a očekávání další zkoušky balistické rakety nebo atomové bojové hlavice u příležitosti 105. výročí narození Kim Ir-sena, prvního prezidenta republiky, děda Kim Čong-una, které se bude slavit 15. dubna.

V Jižní Koreji očekávají, že nestane-li se to tentokrát, pak je možné, že k „provokačním akcím“ dojde 25. dubna, u příležitosti 85. výročí severokorejské armády.

Jak se už informovalo, americký prezident Donald Trump prohlásil, že je možná jakákoli varianta řešení jaderného a raketového problému KLDR. Kromě toho řekl americký státník čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi v době, kdy byl na návštěvě v USA, že nepomůže-li Peking USA zastavit realizaci jaderného a raketového programu Pchjongjangu, pak Spojené státy najdou způsob, jak toho dosáhnout i bez Číny.

Dříve se už informovalo, že útočná skupina amerického námořnictva v čele s letadlovou lodí Carl Vinson směřuje do oblasti Korejského poloostrova. Do bojové skupiny také patří dva torpédoborce a jeden křižník s řízenými střelami na palubě, které jsou schopné zachytit balistické rakety.

Není zde článek celý?