Pane prezidente, dneska zkuste Kajínka aneb Jak se dělá show

Návštěvy současné hlavy státu v krajích jsou vždy těmi momenty, o kterých se ještě dlouho po jejich ukončení mluví. Miloš Zeman si totiž na každé město, obec nebo vesnici připraví nějaký výrok, o kterém se diskutuje. Pro Středočeský kraj si tak nachystal milost pro Jiřího Kajínka, nebo vymyšlený výrok kardinála Tomáška. Musí se nechat, že rozmanitost prezidentových „myšlenek“ je obdivuhodná.

Často se zdá, že Zeman není ve formě a pozornost na sebe musí strhnout hradní hlásná trouba Jiří Ovčáček. Když se však přiblíží chystaná návštěva českých a moravských krajů, hlava státu pookřeje. Chvílemi to budí dojem, jako by Zeman čekal v zimním spánku, aby byl pro občany na shromážděních pln energie.

Před samotným výjezdem ovšem musí přijít také fáze přípravy „bonmotové“ vybavenosti. Podle toho, co je Zeman schopen prohlásit, to vypadá, že se celý jeho tým v čele s Mynářem a Ovčáčkem sejde, na papírky napíše ty největší hlouposti a smyšlenky a posléze dá svému chlebodárci klobouk, ze kterého si Zeman vybere potřebný počet lístečků, shodný s množstvím míst naplánovaných pro setkání s občany.

Na náměstích, návsích, kulturních domech a radnicích už stačí jen kouknout na kousek papíru s tématem, kterým bude prezident budit rozruch několik dalších dnů. Když se výjezd do krajů ještě ke všemu přiblíží před prezidentskými volbami, nabírá show na větších obrátkách. Nesmysly se vrší a občané, nadšení, že za nimi přijel někdo „z televize“, uvěří.

Uvěří, že kardinál Tomášek nechtěl církevní restituce a vidí nejznámějšího českého vězně po dlouhých letech opět na svobodě. Stačí si však vzpomenout na Peroutku a rozumně přemýšlející člověk musí vidět, že Zeman jen rozjel další ze svých ďábelských plánů. Jak velkou součástí budeme, je jen na každém z nás. Nic velkého však od toho čekat nejde a je třeba si pamatovat, že zklamání se dá velmi jednoduše předejít.

Není zde článek celý?