Pokud ČSSD podpoří Zemana na Hrad, tak až ve chvíli, kdy bude pozdě

ČSSD provedla manévr, který způsobí, že k tomu, koho podporuje v prezidentské volbě, se vyjádří snad nejpozději, jak je to možné.

Referendum o podpoře se uskuteční až v listopadu. Původně měla preferovaného kandidáta strana určit už na jaře. Rozhodlo o tom v sobotu širší vedení strany během zasedání v Praze.

Sociální demokracie zatím plánovala vypsat vnitrostranické referendum o podpoře kandidátů na Hrad na polovinu tohoto roku. Strana se však podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky rozhodla, že se soustředí na říjnové volby do Sněmovny a nebude se rozptylovat výběrem mezi prezidentskými kandidáty. V listopadu také bude jasnější, kdo bude o funkci prezidenta usilovat. Je také možné, že referendum všech členů vůbec nebude a zvolí se jiný způsob.

Teď můžeme spekulovat, co to má znamenat. Třeba: 1. Vedení strany se nemůže dohodnout. 2. Je to rafinovaný způsob, jak Zemana – kdyby ho členové strany chtěli – podpořit co nejpozději. 3. Strana bude opatrná a nebude předem podporovat koně, který by zjevně vypustil duši ještě před volbou. 4. Socialisté mluví pravdu a chtějí se soustředit na volby.

Pravda může být cokoli z toho a také v nějakém poměru všechno najednou. Je jisté, že mnozí by Zemana na Hradě rádi viděli, třeba Jaroslav Foldyna, který už před rokem říkal v televizi, že místo něj nevidí nikoho lepšího. Hašek, Tejc, Škromach a Zimola by ho nejspíš taky přivítali, jenže teď se jeví jako politické mrtvoly. V členské základně by ale důchodce z Vysočiny mohl najít podporu a tak bude lepší, když se členstvo vyjádří co nejpozději, nejlépe vůbec.

Bohuslav Sobotka ví, že Zeman ho nenávidí. Ví nejspíš i to, že podporou Zemana by si komplikoval volební kampaň před sněmovními volbami, protože Zeman je toxický materiál a kdo ho podpoří, může na hlasy některých voličů rovnou zapomenout.

Zeman by také ČSSD klidně v rámci své zhrzenosti za „nepodporu“ při jeho prvním prezidentském pokusu klidně zlikvidoval. Pokud by byl prezidentem i na druhé období, mohl by se na všechno už vykašlat, protože nepotřebuje žádnou stranu, ani svou bývalou. Své velkolepé plány už stejně nikdy neuskuteční a vysněný kanál Dunaj-Odra-Labe bude i nadále existovat jen na mapách.

Prostě pokud někdo není zemanovec, nemá žádný důvod stávajícího prezidenta podporovat.

Není zde článek celý?