Porošenko podepsal zákon, který umožňuje odsoudit Janukovyče v nepřítomnosti

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon o opravách trestního procesního zákoníku v části soudu v nepřítomnosti, což umožňuje zatknout exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče v nepřítomnosti, oznámily webové stránky Nejvyšší rady.

V polovině března schválil ukrajinský parlament opravy zákona o odsouzení v nepřítomnosti osob, které se skrývají před vyšetřováním. Podle slov generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka poté, co nabude zákon platnosti, bude možno zahájit soudní řízení v 190 případech, mj. proti bývalému prezidentovi země.

Generální prokuratura Ukrajiny prohlásila koncem ledna o ukončení vyšetřování kauzy Janukovyč, a obhajobě byly předloženy materiály k obeznámení. Advokáti trvali na tom, že vyšetřování není ukončeno, a proto nemohou začít pracovat s dokumenty. Nicméně kyjevský soud je zavázal, aby se s materiály obeznámili do 5. března.

Kyjevský soud povolil předběžné vyšetřování tohoto případu v nepřítomnosti. Podle ukrajinských zákonů může být procedura odsouzení v nepřítomnosti uplatněna vůči podezíraným osobám v případě, že se skrývají před vyšetřováním v zahraničí.

Není zde článek celý?