Poslanecké volno: Modré pondělí na Zelený čtvrtek

Jsem v důchodu a mám „modré pondělí“, kdy se mi zachce. Pokud ovšem mi do toho nepřijde něco, co nemohu nebo nechci odmítnout. Důchodci vědí, o čem mluvím. Za víc než čtyřicet let, která jsem strávil jako zaměstnanec (se započtením vojenské prezenční služby), se mi nestalo, že bych si mohl vyhlásit volno na den, který se mi zrovna hodil, a vysvětlil to tím, že bych stejně dělal nějaké prkotiny, tak proč bych chodil do práce. A to jsem skoro dvacet let byl v dost vysokém postavení, abych si to nejspíš mohl dovolit.

Naši poslanci (tím myslím opravdu „naši“, to jest nás všech občanů ČR, protože všichni) si odhlasovali na Zelený čtvrtek volno. Zdůvodnění bylo tak arogantní, že jsem nechtěl věřit vlastním uším. Prý toho na programu sněmovny stejně moc nebylo, jen nějaké drobnosti (ve skutečnosti resty), navíc jsou ve čtvrtek „stejně interpelace“. Už ve středu byla účast na jednání nevalná (posledního hlasování se účastnilo jen 86 poslanců ze dvou stovek), a tak se svobodně dohodli, že ve čtvrtek do práce nejdou. Je to už taková hezká tradice – naposledy se tak stalo v roce 2013. Dánové prý říkají, že „jednou je nikdy, dvakrát je zvyk“.

Uším samotných poslanců to zřejmě zní naprosto logicky a nejspíš si i myslí, že to každý přece musí pochopit. Omyl. Nejen že nemusí, ale ani by neměl. Poslanecká bohorovnost dosáhla takového stupně, že už ani sami necítí, jak z jejich „vysvětlení“ čiší pohrdání občany, parlamentní procedurou a samotným parlamentním systémem.

Poslanci stran koalice stáli v čele tohoto hnutí mysli, a opozice jim to, sice s nějakými drobnými poznámkami, ale bez odporu, také odkývala. Jen vždycky radikální komunisté rozhodnutí kritizovali, ale ti mohou říkat, co chtějí, nikdo na ně nebere zřetel.

Od poslanců KDU-ČSL to pro mne nebylo žádné překvapení. Nejspíš jako členové konfesní strany strávili dnešní den rozjímáním (pokud nejsou nějaké polní práce, kterým by se jako poslanec Jurečka museli věnovat i ve svátek). Tradičně, lépe řečeno v minulosti, antiklerikální ČSSD mi do tohoto schématu nezapadá, a tak si souhlas jejích poslanců vysvětluji docela obyčejným zahalečstvím. Šokovali mne ale volení zástupcové Hnutí ANO. Nejsou to moji oblíbenci, ale dokážu uznat, že heslo „Nekecáme, makáme“ má něco do sebe. Tedy pokud makáte a nekecáte voličům, že nekecáte. Také hlasovali pro volný den, bez ohledu na to, že má sněmovna resty. Jestlipak pan Babiš svým zaměstnancům resty odpouští a blahosklonně jim uděluje volno v běžný pracovní den s odůvodněním, že jejich výrobky stejně za moc nestojí?

Je to prostě skandál, jemuž na sytých barvách dodává připomínka interpelací členů vlády. Té vlády, která se má zodpovídat parlamentu, ale jejíž členové interpelace zpravidla ignorují a členové sněmovny nad tím jen bezmocně krčí rameny.

Dámy a pánové, poslankyně a poslanci, dochází vám, proč máte u občanů tak špatnou pověst? Vysvětlil vám někdy někdo z vašich politických lídrů, proč jste ve sněmovně? Kdo a jak vás tam dostal? A co tam máte dělat?

Pro občana je to hotová katastrofa. Za normálních okolností by nikdo z vás, kdo hlasoval pro volno na Zelený čtvrtek, neměl být zvolen znovu. Jenže kdo místo vás? Zase ještě bídnější sestava, než je ta předchozí? Korozi a intelektuální úpadek sněmovny sledujeme už několik volebních období a je úplně jedno, kdo zrovna vede koalici, staví vládu a vypíná prsa před televizními kamerami.

Tímto přístupem ti z vás, kteří reprezentují demokratické politické strany, těžce poškozují demokracii a demokratickou proceduru. Berou z rukou zbraň a z úst argumenty všem, kdo si přejí, aby naše země zůstala demokratická. Přihrávají zadarmo těm, kdo slibují nastolení pořádku omezením nejen počtu poslanců, ale i pravomocí parlamentu. Kdo slibují „rázná a spravedlivá“ opatření, jež odstraní zahaleče, žvanily a korupčníky, a nahradí je odhodlanými a energickými lidmi s vyhrnutými rukávy a hubou plnou líbivých slov.

Nejde jen o Zelený čtvrtek. Mnoho lidí si asi řekne, že je opravdu jedno, jestli sněmovna zasedá, nebo ne, protože je stejně k ničemu. To je jeden z viditelných a slyšitelných výsledků vaší práce. Vám to nevadí? Mně ano. Přeji si parlament silný, inteligentní, zastupující různé názorové proudy, schopný diskuse a schopný rozumného kompromisu. Parlament, jemuž se vláda bude skutečně zodpovídat, a ne se mu vysmívat. Parlament demokraticky zvolený a svou prací zajišťující, že demokracie bude s každým novým volebním obdobím pevnější a více schopná se bránit před těmi, kdo usilují jen o uchvácení moci, o nějaký mizerný bakšiš a o nic jiného.

Toho se ale dosahuje ne vyhlášením volna pro zvolené, ale prací. Ta vaše, poslanecká, je založena na diskusi mezi vámi a na diskusi s občany. Mezi sebou se dohodnout umíte, to jste právě předvedli. Teď byste měli začít mluvit s občany a snažit se ze všech sil napravit ten ubožácký dojem z posledního jednání předsedů poslaneckých klubů. Ještě na to máte pár měsíců. Když se vám to nepodaří, tak s vámi i s námi (tedy s těmi, kdo si myslí něco podobného jako já) bude od podzimu „zle nedobre“. (Pro ty mladší – nevypadla mi diakritika, je to slovensky.)

Není zde článek celý?