Proč Rusko považuje za důležité první rozhodnutí soudu OSN ohledně žaloby Ukrajiny

Moskva považuje za důležité, že Mezinárodní soud OSN při projednávání žaloby Kyjeva nepodpořil prohlášení Ukrajiny o „agresi“, „okupaci“ a statusu Krymu, stojí v komentáři oddělení informací a tisku ruského ministerstva zahraničních věcí, který se nachází na Facebooku.

Mezinárodní soud OSN odmítl vyhovět požadavku Ukrajiny zavést dočasná opatření proti Rusku v souvislosti s porušením konvence v boji s financováním terorismu. Zároveň soud částečně vyhověl požadavkům Kyjeva ve druhé žalobě o narušení Mezinárodní konvence o odstranění rasové diskriminace.

Na ministerstvu prohlásili, že námitky Ukrajiny k Rusku ohledně konvence pro boj s finančním terorismem nejsou podložené, kvůli tomu nejsou žádné základy pro zavedení dočasných opatření. Ohledně Mezinárodní konvence o likvidaci všech forem rasové diskriminace soud nepodpořil ani jedno z dočasných opatření, které požaduje Ukrajina, prohlásili na Ministerstvu zahraničí.

„Námitky Kyjeva ve vztahu k tomu, že Rusko prý provádí politiku „stírání kulturní identity ukrajinské a krymsko-tatarské společnosti“, nebyly vyslyšeny. Soud také nepovažoval za podložené celou řadu obvinění Ukrajiny, například údajnou přítomnost etnicky motivovaných zmizení, vražd a zadržení na území Krymu, honbu médií na společenské organizace, zákazy na provádění mítinků a veřejných událostí představitelů ukrajinské a krymsko-tatarské společnosti či nemožnost získat vzdělání v krymsko-tatarském jazyce… Je důležité, že soud zaujal principiální pozici a nepodpořil prohlášení Ukrajiny o údajně existující „agresi“, „okupaci“, či o statusu Krymu jako záležitosti, které nemají vztah k podstatě věci,“ na ruském ministerstvu zahraničí.

Není zde článek celý?