Protest proti EET: Živnostníci pořádají darovací trhy, odmítají šmírování

Unie živnostníků, která dlouhodobě upozorňuje na likvidaci svobodného podnikání, se nyní zaměřila na trhy. Právě to je fenomén zásadním způsobem zasažený elektronickou evidencí tržeb. V Hradci Králové proto uspořádala tzv. Darovací trhy. Danění sice podléhají i dary, ovšem pouze takové, jejichž hodnota přesahuje 15 tisíc korun.

„Darovací trhy jsou vzdorem. Občanským vzdorem nejenom živnostníků, ale všech svobodomyslných občanů naší země proti postupné a cílené likvidaci středního stavu, a hlavně malého podnikání. Živnostníci chtějí tímto happeningem ukázat, že naše drobné podnikání je v podstatě likvidováno, přičemž je vše ze strany politiků založeno na lžích, účelové interpretaci ve smyslu „živnostník = zloděj“, což ve svém důsledku poškozuje v očích společnosti vážnost a důstojnost živnostenského stavu. Tím je vlastně rozdmýchávána nenávist mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva,“ uvádí mluvčí Unie živnostníků Václav Pelcl.

Proč se pro takovou akci rozhodli? Politici toho podle živnostníků chtějí vědět až příliš. „Předvedeme jim tedy, jak je možné vše zařídit tak, že nebudou vědět nic. Přitom zdůrazňujeme, že se nijak nebráníme dosavadním standardním způsobům přiznávání daně. Stát má vytvářet vhodné podmínky pro podnikání, nikoliv překážet a šikanovat. Politici by si měli uvědomit, co je podstatou jejich práce v zákonodárných sborech,“ vysvětluje Pelcl.

Akce v Hradci Králové rozhodně nebyla poslední. Připravují se akce v Chebu, Františkových Lázních, Karlových Varech, Mělníku, Ústí nad Labem, Letohradu, Plzni, Chocni nebo Sezimově Ústí, jak se můžeme dočíst na facebookové stránce Darovacích trhů v Hradci.

Není zde článek celý?