Putin hovořil o dvou verzích incidentu u Idlibu

Ruský prezident Vladimír Putin považuje za hlavní dvě verze chemického útoku v Idlibu: bomba syrského letectva se dostala do ilegální dílny bojovníků, vyrábějících jedovaté látky, nebo je to prostě úmyslná provokace. Zdůraznil, že Moskva nebude podnikat žádné kroky proti oficiální vládě SAR bez pečlivé prověrky události.

„Existuje tady několik verzí. Dvě z nich považuji za hlavní. První je taková, že bomba syrského letectva se dostala do ilegální dílny na výrobu jedovatých látek. A to je docela možné, protože bojovníci je nejednou používali, a to nikdo nepopírá, včetně toho, že je mimochodem používali i v Iráku proti mezinárodní koalici a irácké armádě“, řekl Putin v interview pro televizní kanál „Mir“.

Prezident RF poznamenal, že to bylo evidováno, ale nikdo tomu nechce věnovat pozornost a nikdo se nesnaží vyzdvihovat tuto otázku, ačkoliv všichni souhlasili s tím, že bojovníci používali jedovaté látky.

„To znamená, že je mají, a pokud je mají, proč by nemohly být v Sýrii. Je to stejná banda. To je první verze“, dodal prezident RF.

„A druhá verze — je to prostě divadlo, provokace. Je to uděláno schválně proto, aby byl vyvolán poplach a vytvořeny předpoklady, záminka k dalšímu nátlaku na zákonnou syrskou vládu. To je vše. A musí to být prověřeno. Bez prověrky nemůžeme podnikat žádné kroky proti oficiální syrské vládě“, řekl Putin.

Není zde článek celý?