Putin přirovnal současné úvěrové organizace k hrdince knihy Dostojevského

Prezident Ruska Vladimir Putin, když mluvil o nesnázích občanů, kteří jsou vynuceni si brát mikropůjčky, přirovnal úvěrové organizace k lichvářce z knihy Fjodora Dostojevského.

Podle něj průměrná doba využívání těchto půjček, tzv. půjček do výplaty, činí sedm dní a průměrná výše půjčky je 7 tisíc rublů (pozn. přibližně 3121 korun). Prezident podotkl, že faktický přeplatek takové půjčky je 805 rublů (358 Kč) nebo 11,5 %.

„Podle řady krátkodobých půjček na malé částky má krajní význam plná cena půjčky, která je na vysoké úrovni. Například 800 % na půjčku 30 tisíc rublů (13 377 korun) až na dobu 30 dnů, což je více jak 600 rublů (267 korun) na výdaje občanů pro každodenní údržbu takové půjčky, jestliže dlužník po celý rok neplní své závazky. Slavná babička z Dostojevského byla vskutku velmi skromný člověk ve srovnání s našimi dnešními lichváři,“ řekl Putin na zasedání Státní rady pro ochranu práv spotřebitelů.

Prezident podotkl, že lidé často „reagují na zajímavé nabídky“, aniž by byli schopni dostát svým závazkům. Podle Putina je důvodem hlavně finanční negramotnost.

Není zde článek celý?