Severokorejští otroci údajně pracují na stavbě fotbalového stadionu v St. Petersburgu

Dvě ruské stavební firmy údajně používaly severokorejské občany k otrocké práci při přípravě města St. Petersburg na Světový pohár 2018. Uvádí to server The Moscow Times. Přesně 110 severokorejských dělníků konalo nucené práce na stadionu Zenit Arena v St. Petersburgu, tvrdí norský fotbalový časopis Josimar.

Dělníci, kteří pracují pro společnosti Seven Suns a Dalpiterstro, jsou v práci sedm dní v týdnu, žijí v nelidských podmínkách a spí v přepravních kontejnerech. Jeden z dělníků byl dokonce nalezen mrtvý v přepravním kontejneru nedaleko staveniště.

Stadion Zenit, v blízkosti stanice metra Krestovský Ostrov, se v St. Petersburgu staví už jedenáct let. Projekt byl původně zamýšlen jako nová aréna pro fotbalový klub Zenit St. Petersburg a náklady byly odhadovány na 220 milionů dolarů. Nicméně po úspěšné ruské nabídce hostit Světový pohár byl stadion přidělen jako jedno z hlavních dějišť šampionátu. Od té doby náklady na výstavbu vyletěly na 1,5 miliardy dolarů.

Použití severokorejských pracovníků je velmi kontroverzní téma. Několik prominentních mezinárodních humanitárních organizací popisuje tamní pracovníky jako otroky a rukojmí. Za normálních okolností se 90 procent jejich platu automaticky zmocní vláda Pchjongjangu a dělníci pracují pod neustálým dohledem.

V důsledku mezinárodních sankcí uvalených na Severní Koreu kvůli nedovolenému jadernému programu je zahraniční otrocká práce jednou z mála možností, jak si může režim vydělat tvrdou měnu. Podle odhadů OSN vývoz práce přináší dvě miliardy dolarů.

Navzdory těmto kontroverzím Rusko již dlouho využívá severokorejskou pracovní sílu. Podle ruského ministerstva práce v roce 2015 v Rusku pracovalo více než 47.000 Severokorejců. Místní podnikatelé údajně dávají zahraničním dělníkům přednost pro jejich „pečlivost“ a „tvrdou práci“.

Není zde článek celý?