Sloupkaře NYT usvědčili z prosazování myšlenky o zastavení boje s IS

Novinář Seth Franzmann upozornil na nejednoznačný článek, který se objevil v listě The New York Times, jehož autor fakticky vyzývá Spojené státy, aby přestaly bojovat s Islámským státem.

Ve svém blogu zveřejnil screenshot sloupku Thomase Friedmana pod názvem Proč Trump bojuje s IS v Sýrii, v němž se hovoří o tom, že rychlé skoncování s teroristy není v zájmu Washingtonu. Prezident Donald Trump musí umožnit Islámskému státu, aby se stal „velkým problémem (prezidenta Sýrie Bašára) Asada, Iránu, Hizballáhu a Ruska,“ píše autor a uvádí srovnání s modžahedíny v Afghánistánu, které Američané podněcovali k tomu, aby „prolévali krev Rusů“.

Friedman přiznává, že z globálního hlediska je boj s IS nezbytný, tato teroristická organizace ale kontroluje západní Irák a velkou část Sýrie. „Jejich cílem je boj s režimem Bašára Asada a jeho spojenci v Sýrii a s proíránským šíitským režimem v Iráku,“ připomíná Friedman.

Podle jeho názoru musí být válka v Sýrii vedena na dvou frontách — umírnění povstalci a Islámský stát. Když USA rozdrtí odnož IS v této zemi, pak tím sníží „nátlak na Asada, Írán, Rusko a Hizballáh a umožní jim, aby potlačili umírněnou opozici“.

„Jen těžko se dá uvěřit, že se něco takového objevilo v tak významném listě, a ještě složitější je uvěřit, že to byl právě New York Times. Proč by ze všech skupin ucházejících se o to, aby se staly něčím problémem, měl z toho všeho vyvléknout právě IS, který má na svém kontě tolik zločinů? Cožpak nikdo nepochopil, že spolupráce s extremisty a džihádisty není východiskem?“ rozhořčuje se Franzmann.

Novinář připomíná, že Islámský stát, to nejsou žádní umírnění islamisté, jako třeba Hamas nebo Muslimské bratrstvo. Kromě masových vražd mají na svědomí i stovky zničených kulturních památek.

„Cožpak už všichni zapomněli na to, že právě oni upalovali lidi zaživa, že stínali hlavy tisícům lidí?… Jak vůbec může někdo dovolit takové organizaci, aby se cítila volně?“ ptá se Franzmann.

Není zde článek celý?