Smrtonosná Bílá labuť: NI ohodnotil projekt nového Tu-160

Program modernizace strategických bombardérů Tu-160 značně zvýší potenciál ruské jaderné triády a na mnoho let zabezpečí Moskvu vysoce efektivními prostředky dodávky jaderných zbraní, myslí si zpravodaj časopisu National Interest Dave Majumdar.

„Modernizovaný bombardér má skvělý potenciál. Rozhodnutí o sériové výrobě dokazuje, že Rusko má v úmyslu udržovat bojeschopnost letecké složky jaderné triády na vysoké úrovni,“ řekl novináři Michael Kofman, vědecký pracovník Institutu perspektivních ruských výzkumů Kennana.

Někteří experti předpokládají, že práce na další Bílé labuti už začaly. Očekává se, že Tu-160M2 dostane vylepšený silový mechanismus a novou avioniku. Kromě toho letoun vybaví vysoce přesnou nejadernou zbraní, základem jeho bojové síly však nadále budou okřídlené rakety X-55CM.

„Po začátku sériové výroby se Tu-160M2 stane jedním z nejobávanějších bojových strojů v arzenálu Ruska. Nakonec nikdo nepochybuje o tom, že bombardér bude postaven. Jeho spuštění je jen otázkou času,“ uvádí Majumdar.

Autor připomíná, že hlava Sjednocené letecké korporace Jurij Sljusar nedávno inzeroval vypuštění nového Tu-160M2. Podle něj je sériová výroba naplánována na rok 2022, přitom si státní zákazník vyžádal 30-50 strojů.

Není zde článek celý?