Soud OSN odmítl zavést dočasná opatření proti Rusku na žádost Kyjeva

Mezinárodní soud OSN odmítl vyhovět požadavku Ukrajiny zavést dočasná opatření proti Rusku v souvislosti s porušením konvence v boji s financováním terorismu.

Zároveň soud částečně vyhověl požadavkům Kyjeva ve druhé žalobě, o narušení konvence o odstranění rasové diskriminace. Rusko se musí zdržet utlačování práv Krymských Tatarů a garantovat možnosti se na Krymu vzdělávat ukrajinsky.

Veřejná slyšení se konala v Paláci míru v Haagu, což je oficiální rezidence soudu. Rozhodnutí vyhlásil předseda soudní instance soudce Ronny Abraham.

Kyjev podal žalobu k Mezinárodnímu soudu OSN a obvinil Moskvu z porušení konvencí o boji s financováním terorismu a likvidaci rasové diskriminace.

Ukrajina požadovala uvalit na Moskvu „dočasná opatření“ do konečného verdiktu soudu. Mezi požadavky Kyjeva bylo zastavení „dodávek zbraní na Ukrajinu a podpora bojovníků“, a také „diskriminace“ na Krymu.

Moskva tato obvinění odmítá. MZV zdůraznilo, že hlavním cílem Kyjeva při žalobě nebyla regulace sporů, ale hledání důvodu pro zažalování Ruska u Mezinárodního soudu. Úřad připomněl, že podobná politizovaná obvinění vychází za jurisdikci soudu.

Není zde článek celý?