Stoltenberg popsal pokrok ve vztazích NATO a Ruska

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že vidí pokrok ve vztazích Severoatlantické aliance a Ruska.

„Neshodujeme se v názorech v mnoha otázkách, ale přesto jsme dosáhli pokroku, například v tom, co se týká transparentnosti pohybu vojsk,“ oznámil Stoltenberg v rozhovoru pro noviny Handelsblatt při odpovědi na otázku o tom, jestli vidí příznaky zlepšení vztahů NATO a Ruska.

Také podotkl, že NATO si nepřeje konfrontaci s Moskvou a nové horečné zbrojení. „Rusko zůstane naším sousedem, se kterým musíme a chceme najít společný jazyk. Z tohoto důvodu nesmíme přerušit dialog s Ruskem,“ oznámil.

Kromě toho Stoltenberg poznamenal, že NATO bere vážně problém kybernetické bezpečnosti a připomněl možnost využití pátého článku stanov NATO v případě kybernetického napadení klíčových objektů infrastruktury aliance. Tento článek předpokládá možnou individuální nebo společnou reakci zemí aliance, až po použití ozbrojené síly při napadení jednoho ze států NATO.

Stálý zástupce RF při NATO Alexandr Gruško dříve oznámil, že Moskva dostává stále více signálů, že NATO by chtělo obnovit dialog, ale v praxi se to nijak neprojevuje. Ruská strana opakovaně oznamovala připravenost k rovnoprávnému dialogu s aliancí a zeměmi aliance ohledně veškerých problémů.

Není zde článek celý?