Ten, kdo odmítne vyšetřování útoku v Sýrii, je viník, říkal Zeman. Teď couvá

Miloš Zeman je velkým zastáncem a podporovatelem politiky ruského prezidenta Vladimira Putina. | FOTO: ceskatelevize.cz

Agentury Reuters a AP informovaly o tom, že Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN odsuzující chemický útok v Sýrii z minulého týdne a požadující jeho přísné vyšetření. Prezident Miloš Zeman v pátek po americkém bombardování syrské letecké základny uvedl, že ten, kdo bude proti vyšetření plynového útoku v Chán Šajchúnu bude bránit vyšetřování, v podstatě o sobě potvrzuje, že je viník.

„Tak především je zapotřebí vyšetřit příčinu tohoto útoku, tou je chemické bombardování, kde zahynulo tuším asi sto lidí, včetně dětí. A tady si myslím, že by bylo dobré vyšetřovací komisi umožnit plný přístup a ten, kdo tento přístup odmítne, je viník této krize,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Kdo by ovšem očekával, že po vetu, které je dle této logiky jasným přihlášením k vině, Pražský hrad zareaguje podle předchozích slov, mýlí se. Jiří Ovčáček na dotaz deníku FORUM 24 napsal: „Veto není vzhledem k předcházejícím postojům Ruské federace vůbec překvapivé. Šlo o jakési povinné cvičení. Důležitější byla jednání USA-Rusko v Moskvě.“

Samozřejmě. Zeman by nerad přišel o možnost setkat se s Donaldem Trumpem, ale zradit svého spojence Vladimira Putina rovněž nemůže.

Rusko už předtím varovalo, že text v jeho současné formě, kdy požaduje od syrské vlády, aby s mezinárodními vyšetřovateli plně spolupracovala, nepodpoří. Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen.

Šlo již o osmou rezoluci, kterou Rusko zablokovalo ve prospěch svého syrského spojence, připomněly agentury.

Americký prezident Donald Trump pochválil Čínu, že se hlasování zdržela. Řekl, že to bylo „úžasné“ a že byl jejím hlasováním „poctěn“. Trump také řekl, že je „jistě možné“, ale „zřejmě nepravděpodobné“, že Rusko vědělo předem o tom, že dojde k chemickému útoku. Dodal, že by si rád myslel, že vláda ruského prezidenta Vladimira Putina o něm předem nevěděla, ale „vědět o tom rozhodně mohla“.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v první reakci na veto řekl, že Británie je jím „šokována“. Zároveň dodal, že „si Rusko vybralo špatný tábor“. Podle něho chtělo mezinárodní společenství jasně ukázat, že nikdo si nemůže dovolit používat chemické zbraně a že ti, kteří za jejich použití jsou odpovědní, musejí nést následky.

Není zde článek celý?