Tillerson řekl, kdo musí rozhodnout o osudu Bašára Asada

USA chtějí, aby Syřané sami rozhodli o vlastním osudu a o osudu prezidenta Asada, oznámil americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

„USA se přidržují principům sebeurčení. Proto USA a jejich spojenci chtějí, aby syrský lid toto sebeurčení mohl naplnit,“ oznámil Tillerson v rozhovoru pro televizi CBS.

„Doufáme, že přes tento syrský proces ve spolupráci s partnery v koalici, s OSN a obzvláště přes ženevský proces, dokážeme přijít k politickému výsledku, v rámci kterého syrský lid rozhodne o osudu Bašára Asada a o jeho legitimitě,“ uvedl ministr zahraničí a dodal, že součástí tohoto procesu bude i rozhodnutí o „zločinecké činnosti“ syrského prezidenta.

Přitom prioritou pro USA zůstane likvidace Islámského státu (teroristická skupina, zakázaná v RF), podotkl Tillerson. „A když bude hrozba IS odstraněna nebo minimalizována, můžeme se soustředit na stabilizaci situace v Sýrii,“ řekl.

Ve Washingtonu doufají, že budou schopni usadit strany konfliktu za vyjednávací stůl a začít dialog. „Samozřejmě to bude vyžadovat účast (Asadova) režimu,“ dodal ministr zahraničí.

Přitom vyjádřil naději, že Rusko bude hrát „konstruktivní roli“ v dodržování příměří na vyjednáváních v Astaně a Ženevě.

Není zde článek celý?