Turecko nevylučuje možnost nákupu ruských S-400

Ankara nedostala od NATO podporu při nákupu systémů PVO, pokud jde o konkurenční ceny, a proto uvažuje jako o alternativní variantě o ruských protiletadlových raketových systémech S-400, prohlásil turecký ministr obrany Fikri Işik.

Ve své vystoupení ve washingtonském fondu CETA pro studium americko-tureckých vztahů v průběhu své návštěvy USA vyjádřil Işik politování, že Turecko „nemohlo dostat podporu partnerů v NATO v této otázce (dodávek systémů PVO). „Mám na mysli konkurenční ceny a výměnu technologií. Proti zkoumáme alternativní varianty, mj. ruské S-400„, dodal turecký ministr.

Představitelé ruských a tureckých úřadů dříve nejednou řekli o jednáních mezi Moskvou a Ankarou o nákupu S-400. Podle slov šéfa korporace Rostec Sergeje Čemizova je Turecko ochotno nakoupit S-400 v případě, když mu Rusko poskytne půjčku, o níž se v současné době jedná s ruským Ministerstvem financí.

Jak prohlásil pomocník ruského prezidenta pro vojensko-technickou spolupráci Vladimir Kožin, nevidí Rusko žádné překážky pro možné dodávky protiletadlových raketových systému S-400 Turecku v souvislosti s jeho členstvím v NATO.

Není zde článek celý?