Úderná vlna: jak reagovaly světové trhy na útok USA v Sýrii

Útok Spojených států na vojenskou leteckou základnu vládních vojsk v Sýrii se odrazil na ukazatelích světového trhu. Po informacích o leteckém úderu cena dlouhodobých ropných kontraktů s dodávkami na červenec stoupla v průměru o 2%.

V pátek ráno se ropa Brent obchodovala za cenu v zóně 55,60 — 56,81 dolarů za barel. Poprvé od 7. března 2017 překonala cena ropy psychologicky důležitou bariéru 56 dolarů za barel. Cena americké ropy WTI vyskočila o více než 1,8% — do 52,42 dolarů za barel, což je rekord od 8. března 2017.

Při jakémkoli vyostření situace na Blízkém východě reagují v první řadě ceny ropy, vysvětluje analytik Sberbanku CIB Valerij Něstěrov.

„Sýrie není velkým dodavatelem ropy, ale přes tuhle zemi vedou značné tranzitní objemy tohoto energetického nosiče. Při lokalizaci konfliktu se odehraje přeskok cen k dodatečným ukazatelům,“ prohlásil v rozhovoru s RT.

Podle jeho slov nelze zapomínat, že na cenu za barel mají vliv sekundární účastníci trhu a podobná reakce na události z rána je zcela přirozená.

Podle názoru analytika zůstane situace ve střednědobé perspektivě napjatá, což bude stát v cestě růstu export ropy z Blízkého východu a bude mít vliv na růst ceny za ni.

Indexy a valuta

Americký fondový trh také rychle zareagoval na zprávy ze Sýrie. Dow Jones hned po útoku na letiště Šajrát upadl o 89 bodů na hranici 20 516 bodů, vysokotechnologický Nasdaq klesl a hranici 5399 bodů.

Ruský fondový trh také klesal na pozadí geopolitických rizik: index MMVB klesl o 1,44% na 2024 bodů, index RTS o 2,4% na hranici 1121 bodů.

Evropské burzy reagovaly zdrženlivě.

„Geopolitická nestabilita je faktor, který investoři vnímají velmi pozorně. Raketové ostřelování USA syrské letecké základny se stalo velkým rizikem, které se okamžitě odrazilo na fondových trzích. Hlavně cena za ropu bude mít vliv na kurz valut dodavatelských zemí,“ řekl pro RT vedoucí oddělení finančních trhů Ekonomické expertní skupiny Igor Běljakov.

Nehledě na růst cen ropy ztratil rubl 1% vůči dolaru a euru během obchodování v pátek ráno.

Analytik Sberbank CIB Valerij Nastěrov prognózuje: „Dolar roste spolu s cenou ropy, tento růst je ovšem krátkodobý a bude k vidění jen po dobu několika dní.“

Na pozadí nervózní reakce světového trhu cena zlata stoupla o 13 dolarů na hranici 1266,50 za trojskou unci.

„Zlato je obecně přijatým rezervním aktivem. Když se vyostřují geopolitické události na světě, ceny tohoto drahého kovu rostou, ani nynější situace není výjimkou,“ říká Běljakov.

Není zde článek celý?