Ukrajina riskuje, že ztratí tři miliardy dolarů kvůli nečinnosti úředníků

Kyjev může ztratit 3,65 miliardy dolarů, které měla vyčlenit Státní rozvojová banka Číny na modernizaci ukrajinské energetické infrastruktury, uvádí agentura Reuters.

Úvěrová dohoda byla podepsána ještě v roce 2012, ale transakce může zkrachovat kvůli nezkoordinovaným akcím ukrajinských ministerstev a společnosti Naftogaz Ukrajiny, je napsáno v článku.

Letos v červnu měla ukrajinská strana představit konkrétní návrhy na investiční programy, příslušná oddělení však ještě nepodepsala ani jeden uhelný nebo plynový projekt, který by mohl být financován z půjček Číny, podotýká agentura.

Vláda Ukrajiny slibuje připravit k termínu alespoň jeden projekt, ale zůstává nejasným, je-li Čínská rozvojová banka ochotna poskytnout financování za takových podmínek. Hlava Uglesintezgaza (dceřiná společnost Naftogazu Ukrajiny) Andrej Suprun pochybuje o tom, že ukrajinská strana stihne připravit všechny návrhy k termínu.

„Výše úvěru je obrovská a úvěr je pod státní zárukou Ukrajiny. Projekt takového rozsahu je politický, proto se od ministerstev ekonomiky, energetiky a financí vyžaduje společný postoj,“ cituje agentura Supruna. Podle něj dohody mezi Uglesintegazom a ministerstvem energetiky zatím nebylo dosaženo.

Náměstek ministra financí Ukrajiny Jurij Buca přiznal, že všechny návrhy nebudou připraveny k termínu, ale věří, že se Ukrajině podaří získat část úvěru.

Není zde článek celý?