USA a další země Západu blokují jakékoli pokusy vyšetřovat incident v Chán Šajchúnu – Asad

USA a další země Západu blokují jakékoli pokusy vyšetřovat incident v Chán Šajchúnu, řekl v rozhovoru pro Sputnik Asad.

Sýrie poslala OSN dopis, ve kterém žádá o vyslání delegace, jež by měla vyšetřit zprávy o předpokládaném chemickém útoku v Chán Šajchúnu. Odpověď však zatím nedostala, uvedl v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti syrský prezident Bašár al-Asad. Podle něj USA a další západní země blokují jakoukoliv snahu provést vyšetřování.

„Napsali jsme oficiální dopis Organizaci spojených národů, ve kterém jsme žádali, aby došlo k vyslání delegace odborníků pro vyšetření událostí v Chán Šajchúnu.

Samozřejmě doposud nikoho nevyslali, neboť západní země a Spojené státy brání vyslání jakékoliv delegace,“ uvedl Asad.

Syrský prezident dodal, že po prvním útoku, který před několika lety provedli teroristé proti vládním ozbrojeným silám v Aleppu, se Damašek rovněž obracel na OSN s žádostí o expertní vyšetřovací misi, aby „dokázala, že teroristé použili plyn proti naší armádě.“

„A poté bylo nemálo podobných případů, ale OSN i přesto neodeslala žádnou delegaci. To samé se děje i nyní,“ zmínil.

„Vždyť jestli přijedou experti, tak odhalí, že všechno to povídání o tom, co se odehrálo v Chán Šajchúnu a jejich útok na leteckou základnu Šajrát, byly lži. Právě z toho důvodu nikoho neposílají. Jediné kontakty, které nyní probíhají, nakolik já to chápu, jsou mezi Ruskem a, možná, několika zeměmi kvůli organizaci příjezdu delegace expertů. Do současné doby žádné pozitivní zprávy o tom, zdali přijedou či ne, nemáme,“ řekl syrský prezident.

Syrská opozice 4. dubna oznámila, že v důsledku chemického útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo 80 lidí a dalších 200 bylo zraněno. Z útoku obvinila vládní síly, jež nařčení zásadně odmítly a místo toho obvinily ozbrojence a jejich patrony. Podle informací ruského ministerstva obrany syrské vzdušné síly zaútočily v Chán Šajchúnu na sklad s chemickými zbraněmi teroristů, jež sem byly přepraveny z Iráku.

Není zde článek celý?