USA plánují vyslání tří letadlových lodí k jihokorejskému pobřeží

USA hodlají vyslat příští týden hned tři letadlové lodě ke korejskému pobřeží, informuje v pondělí ze Soulu zpravodajská agentura Renhap s odkazem na jihokorejský vládní zdroj.

Podle jeho informace má jako první vplout do Japonského moře do 25. dubna americká atomová letadlová loď Carl Vinson. „USA projednávají s naší vládou společné cvičení za účasti útočného oddílu letadlové lodi,“ uvádí agentura slova svého zdroje. Kromě Carla Vinsona se v Japonském moři objeví na začátku příštího týdne letadlová loď Ronald Reagan (CVN 76) a Nimitz (CVN 68).

Podle dřívější zprávy se měl Carl Vinson spolu se skupinou dalších lodí přiblížit ke korejskému pobřeží 15-16. dubna, kdy v KLDR oslavovali 105. výročí narození prvního severokorejského prezidenta Kim Ir-sena, děda nynějšího vůdce Kim Čong-una. Přítomnost tří letadlových lodí najednou je z vojenského hlediska bezprecedentní případ. USA tím přímo demonstrují vztah ke KLDR, poznamenal zdroj agentury Renhap.

„Vláda Donalda Trumpa demonstruje svými aktivitami sílu zadržování Severní Koreje a očekávají, že bude i nadále naprosto jiná než za předcházející administrativy,“ cituje agentura slova svého zdroje.

Není zde článek celý?