USA potvrdily, že poslaly letadla pro zachycení Tu-95 u Aljašky

Severní velení Ozbrojených sil USA potvrdilo, že byla poslána letadla pro zachycení ruských bombardérů Tu-95 u pobřeží Aljašky.

Podle slov mluvčího velení, jehož cituje ABC News, došlo k incidentu ve vzdálenosti 100 mořských mil (185,2 km) od pobřeží.

Mluvčí tvrdí, že ruská letadla se nacházela v mezinárodním vzdušném prostoru, ale uvnitř amerického identifikačního pásma PVO, které se rozkládá na 200 mil od pobřeží. Pentagon žádá, aby bylo informováno o letech cizích letadel v tomto pásmu.

Americké letectvo zachytilo dva ruské bombardéry Tu-95 450 kilometrů jihozápadně od americké letecké základny Elmendorf (Anchorage). Americké stíhačky doprovázely ruské bombardéry, dokud se neobrátily zpět směrem k základně na východě Ruska.

Podle informace ruského ministerstva obrany 17. dubna dva strategické bombardéry Tu-95MS z letecké základny Ukrajinka v Amurské oblasti úspěšně splnily úkoly vzdušného hlídkování. Trasa letu vedla přes neutrální vody nad Tichým oceánem podíl Aleutských ostrovů.

„Všechny lety letadel vojenského letectva se vždy vykonávaly a vykonávají v přísném souladu s Mezinárodními pravidly využití vzdušného prostoru nad neutrálními vodami, aniž by se porušovaly hranice jiných států“, prohlásili na MO.

Není zde článek celý?