USA uvažovaly o uznání Severní Koreje za jadernou velmoc

Poradci prezidenta USA Donalda Trumpa uspořádali poradu, v jejímž rámci byla navržena opatření pro urovnání situace na Korejském poloostrově. Mezi možnými kroky byl také návrh zapojit KLDR do klubu jaderných velmocí.

Jak oznámila agentura Associated Press s odvoláním na vlastní zdroje v administrativě, prezidentovi navrhovali také zahájit vojenské akce v Severní Koreji a zorganizovat svržení vlády této země.

V konečném důsledku bylo rozhodnuto zachovat kontinuitu politiky předchozích administrativ a „pokračovat v zesilování nátlaku“ na Severní Koreu.

Kromě toho zamítl Washington variantu, podle níž se předpokládalo uzavřít dohodu o kontrole zbraní v KLDR, anebo donutit Pchjongjang jen ke snížení svého arzenálu. Hlavním úkolem USA zůstává i nadále úplná denuklearizace KLDR.

Americké úřady počítají se zapojením do tohoto procesu Číny a Ruska. Podle amerických plánů budou muset oba členové Rady bezpečnosti OSN zesílit sankce vůči Pchjongjangu v případě, když uskuteční úřady této země další jadernou zkoušku.

Není zde článek celý?