V Pentagonu vysvětlili, proč shodili „superbombu“ v Afghánistánu

Podle americké armády použití nejsilnější nejaderné bomby proti tunelům Islámského státu v Afghánistánu je opodstatněné, oznámila CNN.

Během tiskové konference, která se týkala svržení bomby GBU-43/B, jíž se přezdívá „matka všech bomb“, se novináři zeptali velitele amerických sil v Afghánistánu Johna Nicholsona, nakolik je použití tak silné zbraně opodstatněné. „Z taktického pohledu byla bomba použita ve správný čas proti správnému cíli,“ uvádí CNN slova amerického generála.

Podle článku se ale Nicholson vyhnul odpovědi na otázku, kdo vydal rozkaz k nasazení této zbraně. Generál však dodal, že se na přípravě operace kromě americké armády podíleli i zástupci afghánské vlády, což mělo zabránit obětem mezi civilisty.

Podle afghánského velvyslance v USA Hamdullaha Mohiba „superbomba“ byla svržena kvůli tomu, že během posledního týdne došlo k eskalaci střetů mezi americkými a afghánskými vojáky na jedné straně a teroristy na straně druhé. Američané nebyli schopni postupovat vpřed, neboť teroristé Islámského státu zaminovali oblast.

Podle dřívějších údajů americké armády se v oblasti, kam byla svržena bomba, nacházelo 600 až 800 ozbrojenců. Nicméně není jasné, kolik teroristů mělo být zlikvidováno během tohoto úderu.

Ve čtvrtek americká armáda poprvé použila bombu GBU-43/B vážící 9,5 tun, jež dostala přezdívku „matka všech bomb“. Úder směřoval na tunelový systém v afghánské provincii Nangarhár. Podle Pentagonu během útoku zahynulo 36 teroristů. Později se v médiích objevily informace, že Islámský stát žádné ztráty neutrpěl.

Není zde článek celý?