Většina Rusů považuje útok USA na leteckou základnu v Sýrii za provokaci

Drtivá většina občanů RF považuje raketový útok USA na syrskou leteckou základnu v noci na 7. dubna za provokaci, jež má za cíl destabilizaci v Sýrii. Svědčí o tom průzkum Všeruského střediska pro průzkum veřejného mínění (VCIOM).

„Raketový útok na vojenskou základnu v Sýrii, podniknutý USA v noci na 7. dubna, považuje většina občanů RF (82%) za americkou provokaci za účelem destabilizace situace, přičemž souhlasí s tím přes 70% ve všech sociálně-demografických skupinách. Pouze 6% našich spoluobčanů považuje akce Washingtonu za odpověď na použití armádou Bašára Asada chemických zbraní,“ praví se v závěru průzkumu, který získala k dispozici agentura RIA Novosti.

O něco víc než desetina dotázaných (12%) neměla odpověď na otázku o příčinách útoku USA. Více než třetina respondentů (35%) nedokázala odpovědět na otázku, jak má Rusko reagovat na tyto akce. Mezi konkrétními návrhy znělo nejčasteji mínění, že je třeba zachovat neutralitu a nic nepodnikat, je to názor 14% účastníků ankety.

11% obyvatel Ruska mluví také o nutnosti pečlivé analýzy situace, vyšetřování, stejný počet respondentů pokládá za potřebnou podporu syrské vlády. Dalších 6% dotázaných navrhuje jednání, 3% vyzývají „nepodlehnout provokaci,“ a pouze 2% se domnívají, že Rusko má „tvrdě reagovat.“

Není zde článek celý?