VIDEO: Navalnyj svolal na červen novou protikorupční demonstraci

Ruský opoziční předák a populární bloger Alexej Navalnyj u soudu (ilustrační foto) | FOTO: ČTK

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj dnes ve videoklipu na internetu svolal na červen novou protikorupční demonstraci a vyzval k ještě větší účasti, než byla na březnovém protestu. „Na naše otázky jsme nedostali odpověď, musíme proto pokračovat,“ řekl ruský disident. Kremelské politiky označil za zrádce a zloděje.

Z iniciativy Navalného a jeho Fondu boje s korupcí se v poslední březnový víkend vydalo do ulic ruských měst mnoho nespokojených Rusů, aby protestovali proti rozmáhající se korupci. Policie v Moskvě tisíc demonstrantů zatkla s odůvodněním, že protest místní radnice nepovolila. Sám Navalnyj dostal vysokou pokutu a odseděl si 15 dnů ve vězení.

Bezprostředním podnětem k protestům byl Navalného film, který údajně usvědčoval premiéra Dmitrije Medveděva z nezákonného obohacování. Jen v Moskvě se podle organizátorů protestu zúčastnily desítky tisíc lidí. Medveděvova mluvčí označila postup opozičního vůdce za politicky motivovanou akci, kterou je zbytečné komentovat.

„Vyjděme 12. června do ulic s našimi dřívějšími hesly a státními vlajkami. Máme dva měsíce na přípravu. Zapojíme ještě víc měst, shromáždíme ještě víc lidí,“ prohlásil ve videoklipu Navalnyj. Ke svolání demonstrací si zvolil den, který je v Rusku státním svátkem. Takzvaný Den Ruska se slaví už čtvrt století na počest schválení deklarace o státní svrchovanosti Ruska přijaté 12. června roku 1990.

Není zde článek celý?