Vodičkův svaz bojovníků za svobodu chce zasahovat do složení Rady ČT

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička | FOTO: archiv F24

Kontroverzní Český svaz bojovníků za svobodu vedený ještě kontroverznějším Jaroslavem Vodičkou žádá, aby se spolkem bylo počítáno v projednávané novele o České televizi. Návrh Babišova poslance Martina Komárka navrhuje 22 organizací, které by měly měly možnost nominovat své kandidáty do Rady ČT – a Vodička chce, aby tam ČSBS také patřil. Svaz je blízkým spojencem prezidenta Miloše Zemana, který ČT dlouhodobě kritizuje.

Vodičkovi se nelíbí mj. to, že by měl předseda Senátu nominovat pouze jediného kandidáta. „Senát je naší ústavní pojistkou, má rovněž svůj mediální výbor a bezesporu by bylo vhodné, aby z jeho vůle byla i volena alespoň jedna třetina členů Rady České televize,“ píše se v dopise zveřejněném na webu svazu.

Svaz kritizuje, že v soupisu „není uveden žádný spolek, který by svojí činností naplňoval obecnou povinnost České televize jako veřejnoprávní instituce, tedy být pamětí národa, i historickou ochranou jeho národní identity“. Nelíbí se mu účast ekologických organizací, Hospodářské komory nebo například Herecké asociace, která má v České televizi své vlivové zájmy.

„Zde se na Vás obracíme se žádostí, abyste se zasadil o to, aby mezi 22 jmenovaných spolků a organizací novely zákona o České televizi byl zařazen i náš spolek Český svaz bojovníků za svobodu.Dle Stanov ČSBS je naším cílem posilovat vlastenecké uvědomění občanů ČR, historickou paměť k naší historické vojenské i odbojové činnosti a také je naší velkou snahou vystupovat proti snahám podrývat základy naší státnosti a účelově zkreslovat české i československé dějiny,“ napsal Vodička.

Není zde článek celý?