VÝZVA: Případ Čapí hnízdo nesmí být zameten pod koberec

Postup orgánů činných v trestním řízení vzbuzuje podezření, že by kauza Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše mohla být účelově zametena pod koberec. Děje se tak v citlivém období před volbami, které rozhodnou mnohé. Podepsaní vyzývají ústavní činitele a členy nejvyšších zastupitelských sborů, a rovněž novináře, kterým leží na srdci osud demokracie v naší zemi, aby tomu v rámci veřejné kontroly, jež jim v demokracii přísluší, čelili. Zároveň vyzývají policejní vyšetřovatele a státní zástupce, kteří se případem zabývají, aby neustupovali politickým tlakům.

Prosíme občany, kteří s naší výzvou souhlasí, aby se k nám připojili ZDE.

Nad případem Čapí hnízdo se vznáší stín podezření z finančního podvodu. Ohrožuje politickou kariéru toho času nejmocnějšího českého politika, Andreje Babiše.

Lhůta k rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení v té věci měla původně uplynout koncem března. Na poslední chvíli byla rozhodnutím Městského státního zastupitelství prodloužena o půl roku.

Zároveň bude nad vyšetřováním případu na základě „vnějšího podnětu“ (nebylo sděleno, kdo ho podal) vykonávat dohled Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Vyšetřování probíhá v citlivé době před volbami do poslanecké sněmovny, kdy se rozhodne o rozvržení politických sil a o dalším politickém uspořádání v České republice. Tím, že bylo o půl roku odloženo, se podstatně zkrátila doba pro veřejnou diskusi o něm, která je nezbytná.

Postup orgánů činných v trestním řízení vzbuzuje podezření, zda nejde o politickou manipulaci toho typu, jaké byly v minulosti tvrdě kritizovány a měly za následek hluboké politické změny v České republice. Zejména nelze připustit, aby kauza, která se vyšetřuje už rok a půl, kterou se zabývá unijní OLAF a která obsahuje informace relevantní pro rozhodování občanů a voličů, byla v citlivém období před volbami z politických ohledů uklizena pod koberec. Postup orgánů by proto měl být pod důkladnou kontrolou veřejnosti.

Obracíme se na demokratické politiky a novináře se žádostí, aby se o takovou kontrolu postarali. Sami se chceme taky přičinit.

Zároveň vyzýváme policejní vyšetřovatele a státní zástupce, kteří na případu pracují, aby dbali na povinnosti vyplývající z jejich profese a neustupovali případným politickým tlakům. Rádi je v tom v rámci našich sil a možností podpoříme.

V Praze, 10. dubna 2017

Za Klub na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Dana Drahná, Petr Dušejovský, Bohumil Dvořák, Miroslav Fleischman, Ester Fleischmanová, František Hodík, Jana Kovaříková, Vojtěch Kučera, Jaroslav Lenert, Jiří Liška, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Jan Mazanec, Pavel Otto, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Ondřej Pěč, Vojtěch Průša, Tomáš Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Jan Scheinost, Lenka Smětáková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Jan Tichý, Otakar Válek, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Ladislav Voves, Jan Zima (důchodce), Jan Zima (student).

Johana Hovorková, předsedkyně z. s. Free Czech Media, Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24

Není zde článek celý?