Že ovlivňuji verdikty ve prospěch Agrofertu? Nejsem šílenec, tvrdí Babišův ministr

Andrej Babiš a jeho oblíbený ministr životního prostředí Richard Brabec | FOTO: ČTK

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) popřel, že by nějak ovlivňoval rozhodování ministerstva nebo České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ohledně kroměřížských firem Navos a Kmotr. Patří do skupiny Agrofert, kterou donedávna vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Musel bych být úplný šílenec, a to nejsem, abych v situaci, kdy každý ví, že společnosti Navos a Kmotr patří do skupiny Agrofert a že pan Babiš byl majitelem Afrofertu, tak že bych v této věci dělal jakékoli, řekněme, kroky, které souvisejí, řekněme, s ovlivňováním rozhodnutí,“ řekl Brabec v dnešních sněmovních interpelacích na dotazy Marie Pěnčíkové (KSČM).

Netušil prý, že nějaké verdikty ohledně těchto firem padly. Rozhodování by bylo podle ministra stejné, ať by tyto společnosti vlastnil kdokoli.

Zemědělské společnosti Navos udělila inspekce pokutu 300 000 korun kvůli tomu, že podle názoru ČIŽP provozovala část stacionárních zdrojů znečištění bez povolení a porušila zákon o ochraně ovzduší. Firma se odvolala k ministerstvu a jeho krajské pracoviště ji zrušilo. Brabec to vysvětlil tím, že Navos už dřív upozornil krajský úřad i inspekci, že i na základě posudku nebude uplatňovat na zdroje sčítací pravidlo, které by znamenalo potřebu povolení. Kraj ani inspekce postoj firmy podle Brabce nezpochybnily, inspekce následně změnila názor.

„Toto všechno vzal orgán státní správy v úvahu a zohlednil potom při rozhodování o odvolání společnosti proti pokutě. Společnost byla v dobré víře, že provozuje zdroj po právu,“ uvedl Brabec.

U masokombinátu Kmotr sice ministerstvo podle Brabce doporučilo inspekci sčítací pravidlo uplatnit, metodika ale podle něho popisuje i další okolnosti, například charakter výroby a využívání celkové kapacity zdrojů znečištění ovzduší. Inspekce potom také na základě posudků uvedla, že sčítací pravidlo není možné uplatnit, dodal.

Není zde článek celý?