Americký admirál vyzval ke zvětšení námořnictva, aby neustoupilo Rusku

USA mají zvětšovat své námořnictvo, aby bylo schopné konkurence s takovými zeměmi, jako jsou Čína a Rusko, soudí náčelník štábu vojensko-námořních sil admirál John Richardson.

„Jak Čína, tak i Rusko jsou schopné konkurence v globálním měřítku a konkurenční rychlostí. Obě země mají značné kosmické, kybernetické a jaderné síly“, cituje Richardsona portál Defense News.

Podle jeho slov házejí obě země „rukavici americkému vlivu a zájmům“ v různých regionech světa a často i na moři. Richardson zdůraznil, že Rusko rozšířilo pásma svých mořských operací v Baltském, Černém, Středozemním a Kaspickém moři. Admirál zvláště podotkl, že Rusko si zachovalo a zmodernizovalo svou podvodní flotilu, a minulém měsíci spustilo na vodu druhou atomovou ponorku projektu Jaseň.

„Musíme jednat neodkladně, abychom dosáhli vyšších ukazatelů vojensko-námořních sil tak rychle, jak je to jen možné“, řekl.

„Rozvoj vojensko-námořních sil předpokládá zvýšení počtu lodí. V současné době je naším cílem flotila čítající asi 310 lodí. Podíváme-li se však na dlouhodobou prognózu, bude nám jasné, že abychom tento rámec překročili, musíme začít stavět další lodě“, dodal. Podle jeho slov se má stát novým cílem počet 355 lodí.

Richardson učinil toto prohlášení v předvečer zveřejnění Bílé knihy Vojenského námořnictva USA, podotýká portál.

Jedním z předvolebních slibů prezidenta Donalda Trumpa bylo zvýšení početního stavu amerického vojenského námořnictva na 350 lodí.

Není zde článek celý?