Americký politolog mluvil o „třech frontách nové studené války“ mezi Ruskem a USA

Americký politolog, profesor Princetonské univerzity Stephen Cohen má za to, že vztahy mezi Ruskem a USA zažívají snad nejnebezpečnější období za celé dějiny. Prohlásil to v rozhovoru se Sofiko Ševardnadzeovou, moderátorkou pořadu SophieCo na RT.

„Jde o to, že dnes probíhá studená válka (ať se tomu říká jakkoliv), a tato válka má tři fronty, na každé z kterých může situace vyústit do skutečného ozbrojeného konfliktu,“ řekl Cohen.

Podle jeho názoru je první frontou Pobaltí, kde NATO stupňuje nevídanou svým měřítkem vojenskou přítomnost. Druhou frontou je Ukrajina, kde je občanský konflikt „zprostředkovanou válkou mezi Ruskem a Západem.“ Třetí fronta vznikla, podle Cohena, v Sýrii, kde ruská a americká letadla působí ve stejném vzdušném prostoru.

„Stát se může cokoliv. Proto věříme, že naše vedení (zejména prezident USA) projeví politickou moudrost a zmírní napětí, abychom byli všichni v bezpečí,“ poznamenal politolog.

Cohen přitom zdůraznil, že to nebude snadné, poněvadž hlava Bílého domu Donald Trump je „paralyzovaný“ kvůli obviněním „ze styků s Ruskem.“

Není zde článek celý?