Babiš, Sobotka a Zeman: hra mezi mřížemi a politickým hrobem

Zmítání se vlády a bojová umění Sobotky, Zemana a Babiše jsou pro každého z aktérů samozřejmě sledováním politických a osobních cílů. Jde pochopitelně o to, jakých. Kdyby nebylo tak blízko před volbami, byl by o něco větší manévrovací prostor. Před volbami má i Zeman, který může hrát v prezidentské volbě o několik důležitých procent a některé voliče nechce ztratit. Jestli je mentálně schopen aspoň v přijatelné míře uvažovat logicky a strategicky, je samozřejmě otázka.

Babiš hraje nejen o politickou budoucnost, ale – jak soudí třeba Jiří Paroubek, který přešel od řešení rodinných problémů k propagaci cvičení a opětovnému zájmu o politiku – taky o to, jestli neskončí za mřížemi. Bez politické podpory se některé věci nedají snadno uhrát. Co kdyby třeba někdo začal moc mluvit, protože už se mu na potápějící se lodi nebude líbit? Zatím do lodi Agrofertu teče jen do některých palub, ale rizika tu jsou. Budoucnost je značně nejistá.

Sobotkovi jde o jeho další politický život, protož pokud tohle neuhraje, bude mít ve své straně velké těžkosti.

Poslankyně ČSSD Marie Benešová už podepsala návrh komunistů na svolání schůze sněmovny, kde by se mohlo jednat o vyslovení nedůvěry vládě. Pro deník Právo to komentovala: „Podepsala jsem, protože si myslím, že je to agonie, která se zbytečně protahuje. Tato vláda již nemá šanci nic vyřešit. Jen se nesnášejí a dělají si skrčky. Dodala, že je to jen osobní rozhodnutí. „Já se klidně rozpustím, mně je to jedno. Já na mandátu nelpím.“

Nelpí, protože v politice chce stejně končit. To se samozřejmě nelpí moc těžko. Je otázka, jestli buddhovské učení o nelpění bude následovat v sociální demokracii ještě někdo. Zatím se spíš čeká, jak to dopadne.

Bohumil Pečinka na Reflex.cz soudí, že jde jen o to, kdo jako první řekne, že s vládou jako takovou je v této podobě konec. „Hlavní myšlenka: celá vládní krize je už jenom HRA premiéra Sobotky a ministra Babiše o to, kdo najde odvahu a veřejnosti řekne to, co všichni stejně dávno vědí – VLÁDA JE MRTVÁ, ODCHÁZÍM. Do toho se evidentně jednomu ani druhému nechce, takže jeden navrhuje novou ministryni financí a druhý ji odmítá, načež první řekne, že ve středu přijde s jiným návrhem, a tak a tak dále.

Normální přitom by bylo vstát a udělat strategické rozhodnutí, které odráží reálný stav spolupráce mezi hnutím ANO a ČSSD. Co by to znamenalo? Hnutí ANO by se zvedlo a odešlo jako jedna žena a muž z vlády například se slovy: Vrátíme se po volbách. Anebo premiér Sobotka babišovce z vlády prostě vyhodí a dovládne s menšinovým kabinetem.“

To je z hlediska pozorování jistě pravda. Jde ale o to, jak potom prodá výsledek veřejnosti Babiš. Zatím je to trpitel a mučedník a zřejmě by chtěl této role využít. Představa, že by ANO ztratilo pozice, ale může být dost nepříjemná, protože kdoví co všechno by vyplavalo napovrch.

Zatím všechno zdržuje Miloš Zeman, který si užívá, jak se Babiš a Sobotka ostřelují mezi sebou. V podstatě ale asi všechno záleží na dalším Sobotkově postupu. Že by všechno rozlouskl tajemný Šuman a další jeho nahrávky, jisté není. Slibované „velké odhalení“, které má přijít za několik dní, může být klidně třeba i hra Babišových PR agentů. Faktem je, že „pravý“ Šuman zatím nic nepopřel, tak se třeba můžeme těšit. Skalní Babišovy věřící to sice asi nezlomí, protože ti už jsou ochotni věřit všemu, ale vůdci údajně nepolitické nestrany to na popularitě mezi nerozhodnými moc nepřidá.

Není zde článek celý?