Babišovo odcházení je kýčovitější než odchod Mečiara. Bude ho následovat?

Končící ministr financí Andrej Babiš se 20. května rozloučil se zaměstnanci ministerstva na farmě Čapí hnízdo | FOTO: ČTK

Babišovo odcházení opět potvrzuje, že šéf hnutí ANO je atypický politik. Desítky členů vlády před ním musely nedobrovolně opustit svoje křeslo, ale zatím nikoho nenapadlo kolem toho vytvářet tak bombastický humbuk. Babišův marketing svojí kýčovitostí suverénně překonává vynucené loučení slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara. Bude ho po volbách následovat?

Když v roce 2011 Andrej Babiš zakládal svoje protestní hnutí ANO, prohlašoval, že on osobně do politiky vstoupit nechce. Svět politiků je mu dodnes cizí, snaží se od nich distancovat a nahlíží na parlamentní demokracii hodně svrchu. Nakonec se mu v politice zjevně zalíbilo natolik, že to v jednu chvíli vypadalo, že se ve své kanceláři zabarikáduje. Teprve když zjistil, že nemá na vybranou, spustil kolem svého odchodu dosud nevídaný a nakašírovaný cirkus, který nemá obdoby.

Posouvání hranice možného

Šéf hnutí ANO stále posouvá hranice možného od samého počátku jeho působení v politice. Dosud nikdo se nestal členem vlády bez předložení čistého lustračního osvědčení. Dosud nikdo nebyl v tak grandiózním každodenním střetu zájmů. Dosud nikdo nepřežil tolik kauz, které by jej navždy diskvalifikovaly z působení v politice. Dosud nikdo v takové míře nepoužíval metodu lží, manipulací a zastrašování, vytvářejících kolem jeho osoby obranný val.

V neposlední řadě dosud nikdo nebyl v takové míře produktem populistického marketingu, předvádějícího virtuálního Babiše jako poctivého a vizionářského podnikatele, který se ujal nevděčné úlohy naložit na svoje bedra trudný úděl mesiáše, pokoušejícího se měnit poměry v této zemi. Propracovaný scénář vytvářející sebechvalný obrázek nejlepšího ministra financí v historii, a na druhé straně ublíženého a pronásledovaného mučedníka, kterému všichni brání v jeho velkolepých plánech, je tak logicky jen pokračováním této strategie.

Mimochodem, pokud byl Andrej Babiš tak skvělý ministr financí, proč navrhuje nesmyslně vysoký schodek státního rozpočtu ve výši 50 miliard korun na příští rok? Proč se mu proti loňsku citelně zhoršují parametry rozpočtu v letošním roce? Protože loni byl jeho výjimečný přebytek dílem souběhu příznivých okolností, rostoucí ekonomikou počínaje, mimořádnými příjmy z evropských fondů konče. Ministr na tyto výsledky neměl téměř žádný vliv.

Umí si někdo představit, že by dříve odcházející člen vlády pozval svoje zaměstnance z ministerstva na velkolepou party pro 1600 lidí na jeho soukromou haciendu s občerstvením a atrakcemi pro děti zdarma? Á propos na účelově vzniklou farmu v důvodném podezření ze spáchání dotačního podvodu? Neocitli se přitom ministerští úředníci v konfliktu zájmů z toho důvodu, že resort financí by měl správnost čerpání dotací kontrolovat?

Že to nevadí hudebníkům kapely Kryštof v čele s frontmanem Richardem Krajčem, nikoho nemůže překvapit. Kryštof dnes funguje spíše jako firemní kapela Agrofertu a Krajčo je zjevně ochoten svého dona za slušný obolus podržet kdykoli.

Poslední den na ministerstvu

Nejpokleslější formu laciného marketingu předvedl Babišův tým na sociálních sítích. Poslední fotky na ministerstvu, před ministerstvem, se svými spolupracovníky – a jako bonus nostalgické video o posledním dnu na ministerstvu, kde strávil tři a půl roku života. Ranní hygienou počínaje, konče servilním pochlebováním prezidenta Zemana, podle kterého Andrej Babiš pracoval na ministerstvu financí jako nikdo před ním. V tom má jistě vzhledem k setrvalému konfliktu zájmů pravdu.

Nelze současně přehlédnout, že jde o ministra financí prosazujícího likvidační byrokratické nástroje dopadající zvláště na nejmenší podnikatele. Jde o stejného ministra, současně vyhledávajícího všechny skuliny na hraně zákona, jak daně neplatit ve stamilionových objemech. A dnes si hraje na dobroděje bojujícího s hydrou korupčníků, podvodníků a mafiánů, jací se zřejmě sešli i při demonstraci na zpola zaplněném Václavském náměstí.

Babiš stále nechápe, proč dostal „padáka“. Není k tomu prý žádný důvod. Není si jistý, zda vždy „Pravda vítězí“. Jeho tým má nyní za úkol přiživovat mediální obraz nespravedlivě ostrakizovaného hrdiny. Nyní bude čas na besedy s občany, pózování s hříbaty, zubry, lemury a surikatami. Šéf hnutí ANO slibuje, že bude bojovat a nevzdá se.

Mečiarova rozlučka

Babišovo odcházení částečně připomíná odchod jiného zhrzeného politika, bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara na podzim roku 1998. Jeho Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) tehdy vyhrálo volby ziskem 27 procent, ale nesestavilo vládu. S problematickým Mečiarem tehdy nikdo do koalice jít nechtěl. Druhý v pořadí Mikuláš Dzurinda složil širokou koalici za účasti pravicových i levicových seskupení označovanou za „Vládu změny“.

Mimochodem něco podobného se přihodilo i socialistovi Robertu Ficovi v roce 2010. Tehdy jeho strana Smer vyhrála ještě větším rozdílem ziskem 34,8 procent hlasů, přesto se všechny zbývající strany spojily proti němu. V zemi poté dva roky úřadovala vláda Ivety Radičové.

Zpět k Mečiarovi. Předseda HZDS tuto situaci nerozdýchal a oznámil odchod z politiky. Ve svém posledním památném rozhovoru pro Slovenskou televizi vyčinil všem: Občanům, kteří ho nevolili. Politikům stran, kteří se proti němu spojili. Médiím, která prý manipulovala veřejným míněním. Když se ho redaktorka zeptala, co by chtěl sdělit na závěr, odpověděl:

V tejto relácii som vystupoval veľa razy, a povedal som všeličo. Niečo ste so mnou súhlasili, niečo nie. Niekedy ste si niektorí mysleli, že klamem, a boli aj takí čo ma radi vypínali. Čo mám hovoriť na záver. Mal som rád život a mám ho rád. Žil som naplno, robil som naplno, dával som vám všetko a čo teraz mám hovoriť. Poďte, poďme si zaspievať:

S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, neublížil som žiadnemu z vás.

Andrej Babiš sice na Čapím hnízdě nezazpíval, od toho měl najaté profesionály. Nelze však vyloučit, že ho na podzim čeká podobný osud jako Vladimíra Mečiara, před kterým údajně v polovině devadesátých let uprchl do České republiky. Dočkáme se podobně dojemného vystoupení i v České televizi?

Není zde článek celý?