Bývalý šéf francouzské rozvědky: NATO vytváří ruskou hrozbu, aby ospravedlnilo svou vlastní existenci

NATO se stalo zastaralým spolkem po zhroucení Sovětského svazu a tento blok úmyslně prezentuje Rusko jako bezpečnostní hrozbu, aby ospravedlnil svou vlastí existenci,“ řekl kanálu RT Yves Bonnet, bývalý šéf francouzské rozvědky.

Rusové „už nejsou darebáci,“ sovětská hrozba zmizela – a to především proto, že SSSR už neexistuje,“ prohlásil Bonnet.

Úvahy o agresivním chování Moskvy pocházející od amerických představitelů tohoto vojenského bloku jsou „zveličené“, dodal bývalý šéf Úřadu pro územní dohled (DST), který byl rozpuštěn v roce 2008.

„Já věřím, že NATO úmyslně podněcuje vnímání Ruska jako hrozbu. Jako každá jiná organizace, Severoatlantická aliance chce nadále existovat a jediný důvod prodloužení její existence jste vy, Rusové,“ prohlásil Bonnet.

Představa Ruska jako mezinárodní hrozba už nefunguje. Mohu vás ujistit, že francouzští občané již tomu naštěstí nevěří,“ dodal Bonnet.

Bývalý šéf zpravodajské služby řekl francouzské pobočce kanálu RT, že „ je velmi smutné, že se Francie opět připojila k NATO.“

Paříž v roce 1966 odešla z NATO kvůli zpochybnění jeho schopnosti odolat Sovětskému svazu a rozvíjet vlastní jaderný odstrašující prostředek, ale opět se k bloku připojila o 30 let později.

V současném historickém okamžiku, NATO „není užitečná organizace, ale je nebezpečná,“ řekl Bonnet a dodal, že „Severoatlantická aliance by měla být zcela rozpuštěna.“

„Viděl jsem, co NATO udělalo v Jugoslávii (v roce 1999), kde vedlo válku bez mezinárodního oprávnění. Nyní NATO napadá Afghánistán, i když tato země není v severním Atlantiku,“ uvedl Bonnet.

Vysloužilý šéf rozvědky odsoudil politiku bloku vůči Rusku a uvedl, že „nemá smysl Rusy znepokojovat. Je naprosto zbytečné Rusy znervózňovat. Nepokoušejte „ruského medvěda“.

Bonnet také odmítl tvrzení, že se Rusko snažilo zasahovat do francouzských prezidentských voleb, které vyšlo z úst úspěšného kandidáta Emmanuela Macrona krátce před hlasováním dne 23. dubna.

„Myslím si, že je to přesně opačně. Rusové do francouzských voleb nezasahovali. Ale prezidentská kampaň měla otevřený vliv od mnoha finančních zájmů, jak francouzských, tak mezinárodních, zejména izraelských, kteří podporovali prezidentskou kampaň Emmanuela Macrona,“ uvedl Bonnet.

Bonnet také vyjádřil politování, že z „politických důvodů“ Paříž zanedbává spolupráci se zpravodajskými službami Ruska, Sýrie a dalších zemí, které „přímo bojují proti terorismu“.

Taková mezinárodní spolupráce by byla účinnější k boji proti extremismu ve Francii, než je zákon o mimořádných událostech a další opatření, která v současné době zavádí orgány země, uzavřel bývalý šéf zpravodajské služby.

(RT/ svobodnenoviny.eu)

Není zde článek celý?