Chovanec nepojede se Zemanem do Číny. Zaorálek také ne

Ministr vnitra Milan Chovanec na svém twitterovém účtu oznámil, že nepojede na zahraniční cestu do Čínské lidové republiky. Právě ta je jednou z výmluv pro prezidenta Miloše Zemana, kvůli které odkládá jakékoli rozhodování o odvolání ministra financí Andreje Babiše. Stejný postoj oznámil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad,“ sdělil Chovanec. Stejný názor uvedl na sociálních sítích i Zaorálek.

Postoj ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (oba ČSSD), kteří měli být také součástí delegace, ČTK shání. Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček na zprávy reagoval prohlášením, že jestli má politické pletichaření přednost před zájmy České republiky, je to mimořádné smutné.

V posledních dnech stouplo napětí mezi sociální demokracií a Zemanem kvůli vládní krizi. Sobotka Zemanovi poslal návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) a navrhl jeho konec k dnešnímu dni. Prezident se ale v těchto dnech rozhodnout nechystá, návrhem se chce zabývat až po návratu z Číny. Z ní přiletí v noci na 18. května. Pražský hrad avizoval, že Zeman hodlá využít k politickým konzultacím právě i cestu do Číny. Kromě čtyř sociálnědemokratických ministrů by se jí měli zúčastnit dva ministři za ANO.

Část politiků Zemana kritizuje, že odvolání Babiše zdržuje. Prezident trvá na tom, že před odvoláním Babiše je nutné vypovědět koaliční smlouvu. To kritizuje například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ústavní právníci, podle kterých je ústava koaliční smlouvě nadřazená a Zeman by měl konat bez ohledu na ni.

„Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad,“ uvedl Chovanec. ČTK později sdělil, že je přesvědčen, že jeho místo je v době vnitropolitické a zřejmě i ústavní krize v Praze. „Mimo jiné i proto, že jsem statutární místopředseda největší koaliční strany,“ poznamenal. Dodal, že ho zastoupí v Číně náměstek.

Ludvík ČTK řekl, že zvažuje podobný postup a je možné, že do Číny neodletí. Rozhodnout se chce podle dalšího vývoje situace.

Není zde článek celý?