Chtěl jsem jmenovat premiérem Zaorálka, řekl Zeman

Ilustrační foto. Prezident Zeman při jedné ze svých návštěv v TV Barrandov | FOTO: repro YouTube

Prezident Miloš Zeman v Libereckém kraji sdělil, že chtěl po návratu z Číny jmenovat premiérem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Pak ale premiér Bohuslav Sobotka stáhl demisi vlády a nyní žádá odvolání ministra financí Andreje Babiše.

„Byl bych velmi nerad kdyby předvolební kampaň destabilizovala činnost vlády. Proto po demisi ministerského předsedy jsem byl připraven hned po návratu z Číny jmenovat Lubomíra Zaorálka novým ministerským předsedou. Konzultoval jsem při svých setkáváních s některými představiteli koaličních stran,“ řekl Zeman.

Zeman trvá na tom, že Babiše lze odvolat až poté, co bude vypovězena koaliční smlouva.

Zeman prohlásil, že ústavu dobře zná a respektuje právo ministerského předsedy navrhnout odvolání jakéhokoliv člena vlády. Zdůraznil ale, že koaliční smlouva nynější koalice uvádí, že premiér to učiní pouze za předpokladu, že s odvoláním ministra souhlasí předseda dané koaliční strany, což je v tomto případě sám Babiš.

„Neříkám, že to nebudu respektovat, pouze jsem jasně řekl, že je potřeba odstranit překážku, kterou se premiér dobrovolně omezil,“ prohlásil prezident v Liberci. Sobotka už v pondělí uvedl, že ústava v této věci nezná žádné podmínky. Vyzval Zemana, aby základní zákon státu respektoval a jeho návrh na odvolání Babiše přijal.

Připravujeme podrobnosti.

Není zde článek celý?