Chtěl na nás prezident poslat Zbytka?

Někdejší komunistický oficír, dnes podnikatel s vazbami na Rusko Zdeněk Zbytek | FOTO: Šumava umírající

Ano, právě toho Zdeňka Zbytka, předlistopadového velitele tankové divize ve Slaném, který proslul aférou, podle níž chtěl v listopadu 1989 poslat tanky na bouřící se Prahu. Je ale vcelku pochopitelné, proč taková domněnka vznikla. Zbytkova slova pronesená v listopadu 1989 na sjezdu rolníků se totiž dala vykládat všelijak. On sám se ovšem hájil, že žádné tanky na demonstranty posílat nehodlal a svým prohlášením prý chtěl říct pouze to, že je připraven pomoci rolníkům na polích.

No jistě, k tomu se přece máloco hodí tak jako tanky. A na sjezd rolníků se zase nic nehodí tak skvěle jako „pozdravy bojových divizí“, které soudruh Zbytek přítomným tlumočil. Není tedy divu, že si to mnozí vyložili právě jako nepříliš skrytou výhrůžku a narážku na to, že občanské nepokoje by taky mohly být rozdrceny pásy tanků. Které, podle očitých svědectví tehdejších vojáků svážených do kasáren ve Slaném, skutečně byly v pohotovosti. Proč asi? Jelikož se ale Zbytek k žádnému takovému úmyslu nepřiznal, a naopak ho vehementně popíral a popírá, musely noviny, které o tom napsaly, uveřejnit omluvu.

Ať už to ale tenkrát bylo jakkoli, před několika dny nám bezprostředně hrozilo jiné nebezpečí, než že nám Zbytek rozjezdí zbytky demokracie tankem. Chybělo totiž málo a měli jsme ho českým premiérem. Podle zpráv serveru Seznam.cz pro nás pan prezident – pro případ demise celé vlády – chystal opět dárek v podobě vlády úřednické. A to ne jen ledajaké, ale přímo pod vedením kovaného soudruha Zbytka, svého neoficiálního poradce a spoluzakladatele Strany práv občanů, dříve SPO Zemanovci. Ten už údajně obíhal potenciální nové ministry a domlouval se s nimi na případné spolupráci. Chybělo tedy málo a neuvážený Sobotkův nápad s demisí mohl přinést další úřednickou vládu kamarádíčků Miloše Zemana – či spíš, v tomto případě navíc i přátel Vladimira Putina.

Zdeněk Zbytek totiž věrně doprovázel svého prezidenta na Rhodos, na konferenci pořádanou Putinovým a Zemanovým přítelem, oligarchou, či spíš mafiánem, Vladimirem Jakuninem, mužem, který dvaadvacet let působil v KGB a kvůli anexi Krymu se ocitl na sankčním seznamu našich spojenců. Ruský biografický institut loni Zdeňka Zbytka dokonce poctil titulem Člověk roku 2016 čili stejnou cenou, jakou před ním získal třeba Fidel Castro. Jaká čest pro Českou republiku.

Dnes je bývalý soudruh jako mnozí další bývalí soudruzi velkopodnikatelem s obchody orientovanými – jak jinak – zejména na Rusko. U nás, což taky není žádným překvapením, jeho aktivity monitoruje BIS. Vynikající předpoklady pro premiéra, není-liž pravda? Přinejmenším tedy v očích našeho pana prezidenta, který se podobnými figurami typu bezprověrkového kancléře Mynáře, „Lukoila“ Nejedlého s obrázkem Putina na mobilu nebo čínskou vládou řízeného poradce Jie Ťien-minga obklopuje a náklonností ke Kremlu, bývalým kágébákům nebo režimům, jako je právě ten čínský, se nijak netají.

Je to tak trochu pocit, jaký se nás zmocní při zprávě, že kolem Země proletěl obří asteroid. Tentokrát nás sice – ufff – minul, ale příště už tomu tak být nemusí.

Pánbůh s námi a zlý pryč.

Není zde článek celý?