Filipíny vypravily vojáky na sporný ostrov v Jihočínském moři

Filipíny vypravily vojáky a materiální prostředky na sporný ostrov v Jihočínském moři, informuje agentura Associated Press.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte předtím prohlásil, že nařídil rozmístění vojsk na území sporných ostrovů v Jihočínském moři. Také plánoval návštěvu jednoho z nich, avšak zrušil ji kvůli tomu, že Čína vyslovila v souvislosti s tím své obavy.

Hlava západního velení filipínských ozbrojených sil Raul del Rosario sdělil, že vojska a první zásoby byly dopraveny minulý týden na ostrov Titu nedaleko atolu Subi, jednoho ze Spratlyho ostrovů, kde Čína buduje vojenské objekty, připomíná agentura.

Duterte oznámil záměr postavit na Titu kasárny.

Mezi Čínou a řadou zemí regionu, a sice Japonskem, Vietnamem a Filipínami, existují rozpory ohledně mořských hranic a zón odpovědnosti v Jihočínském a Východočínském moři. ČLR má za to, že Filipíny a Vietnam vědomě využívají podpory USA za účelem eskalace napětí v daném regionu.

Stálá komora rozhodčího soudu v Haagu se na žalobu Filipín v červenci 2016 usnesla, že Čína nemá důvody pro územní nároky v Jihočínském moři. Soud schválil usnesení, že sporné Spratlyho souostroví nejsou ostrovy a netvoří výhradní hospodářský prostor. Čína ale toto rozhodnutí neuznala.

Není zde článek celý?