Japonská ministryně obrany požádala o zrušení vojenských cvičení USA na Okinawě

Japonská ministryně obrany Tomomi Inada požádala o zrušení vzdušných výsadkových cvičení u jižního ostrova Okinawy naplánovaných na 31. května a 1. června velením OS USA dislokovaných v Japonsku.

Podle informace televize NHK Inada zdůraznila, že americké vojenské velení zaslalo varování NOTAM místní správě civilního letectva, i když mezi oběma zeměmi platí dohoda, že USA budou informovat o nadcházejících cvičeních nejpozději sedm dnů před datem jejich zahájení.

„Obrátili jsme se na USA se žádostí zrušit cvičení a odvolat varování pro letadla. V daném okamžiku nemáme odpověď americké strany“, podotkla ministryně obrany Japonska.

Na Okinawě se nachází 25,8 tisíce amerických vojáků a 19 tisíc jejich rodinných příslušníků a civilních osob z USA. Je tam soustředěno 70 % všech amerických objektů v Japonsku s ohledem na zaujímané území, i když Okinawa činí pouhé jedno procento japonského území. Poslední výsadkové cvičení vojenského letectva USA na Okinawě se konalo koncem dubna nehledě na nespokojenost místních obyvatel.

Není zde článek celý?