Japonské stíhačky byly zalarmovány kvůli čínskému dronu

Stíhačky japonských vojensko-vzdušných sil sebeobrany byly zalarmovány kvůli bezpilotnímu letounu v oblasti sporných ostrovů Senkaku (čínský název Tiao-jü-tao), oznámila ministryně obrany Japonska Tomomi Inada.

„(Let dronu) je porušením svrchovanosti naší země. Považujeme to za narušení vzdušného prostoru“, řekla ministryně na tiskové konferenci v pátek.

Dron vzlétl z paluby čínské lodi zajišťující bezpečnost na moři, která vplula do akvatória ostrovů. Odvetou poslalo Japonsko stíhačku F-15.

Podle informace japonské služby bezpečnosti na moři ve čtvrtek ráno vpluly čtyři čínské lodi do výsostných vod Japonska v blízkosti ostrovů Senkaku. Pak z paluby jedné z nich vzlétl bezpilotní letoun. Použití Čínou dronů v oblasti ostrovů se zaznamenává poprvé. MZV Japonska vyjádřilo protest prostřednictvím velvyslanectví ČLR.

Ostrovy Senkaku (Tiao-jü-tao) jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Japonskem. Japonsko tvrdí, že ovládá od roku 1895, a Pekingu připomínají, že na japonských mapách z let 1783 a 1785 jsou ostrovy Tiao-jü-tao označeny za čínské území. Po Druhé světové válce byly pod kontrolou USA, a byly předány Japonsku v roce 1972.

Není zde článek celý?