Jaroslav Kmenta: Zeman jde do voleb přes mrtvoly

Prezident Miloš Zeman udělí milost doživotně odsouzenému dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Řekl bych, že Zeman tím zahájil oficiálně kampaň za své znovuzvolení…
Ale pěkně popořádku.

1. Prezident má na udělení milosti právo. O tom žádná. To mu nikdo nebere. Je to jeho zákonem daná výsada. S tím se musíme smířit.

2. Avšak pokud tím chtěl Zeman ukázat své milosrdenství, je zrovna v tomto případu úplně mimo mísu. Je nepochybně celá řada jiných lidí, kteří by si milost zasloužili mnohem více, zejména z vážných zdravotních důvodů.

3. Můj názor je, že Zeman tím de facto zahájil svou předvolební kampaň. Jeden efekt, který jeho kontroverzní rozhodnutí bude mít, je hra na city. Osloví tím velkou skupinu lidí, kteří Kajínkovi z nějakých − a ne příliš racionálních − důvodů fandí. A těch není málo.

4. Podle načasování se také domnívám, že Zeman tím tak trochu může odvést pozornost od vládní krize, k níž velkou měrou svými neuváženými kroky přispěl.

5. S jistou dávkou nadsázky bych tedy řekl, že Zeman jde do druhé prezidentské volby přes mrtvoly. V zájmu zvýšení své popularity dá milost dvojnásobnému vrahovi, o jehož vině rozhodly všechny soudní instance. A jemuž milost nedoporučil v září 2002 ani tehdejší Zemanův ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

Závěr:
Pokud je to tak, překonává Zeman všechny své předchůdce. I Václav Havel sice udělil řadu kontroverzních milostí (cyklistu Radomíru Šimůnkovi či synu Věry Čáslavské). A o Václavu Klausovi ani nemluvě. Ten udělil generální pardon desítkám tunelářů.
Ale Zeman je s jedním Kajínkem překonal. Udělal totiž z aktu milosrdenství obchodní (volební) artikl.
Je to vrchol cynismu a důkaz, že Zemanovi dochází dech a zdravý rozum.

Není zde článek celý?