Josef Klíma mění názor na Kajínka. To je však hodně pozdě

Uznávaný investigativní reportér Josef Klíma je hlavním tvůrcem „pohádky o Kajínkovi“. Ještě před sedmi lety odsouzeného dvojnásobného vraha prezentoval jako člověka, který se zásahem osudu dostal do složité situace, která ho zřejmě neoprávněně dostala na doživotí za mříže. Po propuštění na milost Miloše Zemana ovšem začíná Klíma pochybovat, zda nepomohl na svobodu skutečnému bezohlednému vrahovi.

Pořad, který v roce 2010 společně s Jankem Kroupou Klíma natočil, musel mnohé přesvědčit o tom, že je Kajínek správný chlap, proti kterému se spikl celý svět. Nebo minimálně policisté na Plzeňsku, kteří měli být do dvojnásobné vraždy na objednávku zapojeni.

Před sedmi lety navíc vznikl i film, který Kajínka nepopisoval důsledně jako bezohledného vraha, ale jako „pouhého“ muže za mřížemi. Těžko však vyčítat uměleckému ztvárnění, že se nestaví na stranu pravomocného rozsudku soudu, ale snaží se spíš popsat život „zajímavého“ zločince a komerčně využít jeho potenciál.

Naopak novinářům se dá vyčíst leccos. V honbě za velkou sledovaností a zvýšeným prodejem výtisků novin a časopisů neustále rozdmýchávali pochybnosti Kajínkova uvěznění. Když se před několika dny dostal vrah na svobodu, vítali ho jako hrdinu a někteří si z něj udělali brand pro svou televizi nebo noviny.

O to zajímavější je současný přístup Josefa Klímy. Když se dozvěděl o milosti od prezidenta Zemana, nejásal. Stále trval na tom, že případ by se měl znovu otevřít a Kajínek by měl podstoupit nový proces. U vězení na propuštěného vraha nečekal, a dokonce ani nebyl první, kdo by s ním měl exkluzivní interview.

V renomovaném novináři totiž hlodají nové pochybnosti. Tentokrát úplně opačné než před lety. Nyní si Klíma není jistý, zda se celé roky v Kajínkovi nemýlil. Možná se dokonce bude snažit dokázat, že mnohými oslavovaný vrah skutečně střílel a zabíjel.

Je dobře, že se Josef Klíma dokázal postavit k celému případu jako chlap a svými pochybnostmi částečně uznat svou chybu. Přece jen byl to právě on, kdo nejvíc lidí přesvědčil o tom, že mají mít Kajínka za nevinného a vytvořil jakýsi kult hrdiny. Škoda jen že toto „probuzení“ nepřišlo dříve, než si z milosti pro vraha dokázal udělat svou one man show Miloš Zeman, který Kajínka využívá pro svou prezidentskou kampaň.

Není zde článek celý?