Jsou odhaleny nové podrobnosti o vzniku života na Zemi

Skupina vědců z University College London odhalila mechanismus, s jehož pomocí vznikly jednotlivé prvky RNA – ribonukleotidy. Tento proces byl nutný pro vznik prvních na světě RNA, které byly předchůdcem života na Zemi. Tiskové prohlášení о výzkumu je zveřejněno na stránce Phys.org.

Nukleotidy jsou molekulami, které se dělí do dvou skupin: purinů a pyrimidinů. Dříve se předpokládalo, že tyto skupiny nemohly vzniknout najednou, protože podmínky jejich syntézy nejsou kompatibilní. Ale výsledky nové práce ukázaly, že molekuly 8 oxo adenosin a 8 oxo inosin, které jsou puriny, se mohou vytvářet ve stejném prostředí jako pyrimidiny. Tato spojení pravděpodobně hrála vážnou roli ve vzniku prvních nukleových řetězců ještě před objevením kanonických nukleotidů, které mají nukleové báze A,U, G nebo C.

V budoucnosti chtějí vědci zjisti, jestli mohou řetězce 8-oxo-purinů zakódovat návaznost bílkovin, což by potvrdilo jejich možnou účast při tvořbě RNA svět.

RNA svět je jednou z hypotetických etap vzniku života, kdy uchování genetické informace a enzymové aktivity realizovaly ribonukleové kyseliny. Později se na základě RNA svět objevily bílkoviny a DNA. RNA plnily zprostředkovatelskou funkci.

Není zde článek celý?