Jsou organizátoři demonstrací proti Zemanovi a Babišovi opravdu demokraté?

Ilustrační foto (demonstrace proti Babišovi a Zemanovi v Praze) | FOTO: David Těšínský

Poslední dva týdny jsou v české společnosti nepochybně zlomové. Míra Babišových manipulací je tak velká, že ji už nelze utajit. Císařovy nové šaty jsou velký podvod a on je prostě nahý. To je moc dobře, že se to už ví, a je dobře, že to lidi dostalo do ulic.

Středeční demonstrace v Praze na Václavském náměstí se povedla, i když si novinářští svazáci v Českém rozhlase spočítali hlavičku na hlavičce a zjistili, že demonstrantů bylo údajně „jen“ 8.300 a ne 30 tisíc, jak se říkalo po demonstraci. Za svoji „datovou žurnalistiku“ dostanou určitě všichni od Andreje koblihu. Asi je nenapadlo, že tohle udělat lidem, kteří jsou bez moci a jsou v opozici, je projevem naprosté ubohosti.

Rozhodl jsem se ale vyslovit jednu tázací větu, která odráží jistou pochybnost: Jsou organizátoři demonstrací proti Zemanovi a Babišovi opravdu demokraté?

Proč se takhle ptám: Na demonstraci totiž zcela chyběly demokratické politické strany a já jsem zjišťoval proč. A dozvěděl jsem se, že mezi organizátory demonstrací došlo prý ke konsensu, že zástupci politických stran nebudou puštěni ke slovu.

Jsem z toho upřímně zděšený a zajímalo by mě, zda má můj zdroj z prostředí organizátorů demonstrací pravdu. Jestli ano, tak se domnívám, že je to tragické selhání jak morálního charakteru, tak i z hlediska racionální taktiky.

Jestli se totiž organizátoři demonstrací pustili do kádrování, kdo smí a kdo nesmí mluvit, tak s nimi nechci mít nic společného. A jestli jim ještě nedošlo, že podstatou demokratického systému jsou právě demokratické politické strany a politická pluralita, tak jsou infantilní a chybí jim základní vzdělání. Proč asi Babiš tolik bojuje proti tradičním demokratickým stranám? No prostě proto, že právě demokratické politické strany společně brání nástupu diktatury. Už tím, že tu jsou. Poté, co tak děsivě selhala značná část novinářů, jsou demokratické politické strany poslední, ale zato zásadní systémovou hrází proti uzurpaci moci jedním subjektem.

Jsem doslova nadšený z účastníků demonstrací a je mi opravdu jedno, jestli jich bylo 8300 nebo 30 tisíc. V každém případě na ně platí krásná slova z evangelia „vy jste solí země“. I kdyby jich bylo třeba jen pět tisíc, tak je jejich morální i intelektuální převaha nad vládnoucím holdingem naprosto drtivá. A malá špetka soli mění chuť celé večeře.

O mentalitě organizátorů mám ale pochybnosti. Tím, jak nechtějí do politiky pustit politiku, tak bohužel tíhnou k prázdným frázím a k tomu, že z každého protestu udělají estrádu typu Ein Kessel Buntes.

A to se mi nelíbí. S tím vůbec nesouhlasím. Podle mě máme v naší zemi jeden zásadní úkol: Musíme obnovit politiku. A proto bychom měli obnovit významnou pozici našich politických stran a měli bychom je bránit před útoky antidemokratických sil, které chtějí tradiční politické strany zničit. A s nimi i naši svobodu.

Není zde článek celý?