Krym vyzval Kyjev, aby „nevymýšlel mytické statusy“ pro poloostrov

Předseda výboru krymské vlády pro mezinárodní vztahy Zaur Smirnov jako odpověď na plán Kyjeva změnit status Krymu v ukrajinské ústavě oznámil, že status poloostrova byl definitivně určen před třemi lety, když se připojil k Rusku.

Dříve se sdělovalo, že ukrajinská ústavní komise vytvořila pracovní skupinu pro vypracování změn a dodatků k Ústavě ohledně Krymu. Prezident Petr Porošenko prohlásil, že co se týče něho, tak je připraven v základním zákoně změnit části o vytvoření krymsko-tatarské autonomie na poloostrově.

„Status Krymu je určen — je to republika a je součástí Ruské federace, jiný status mít nemůže. Samotní obyvatelé Krymu určili svůj status a vybrali si svou budoucnost. Vyzýváme kyjevskou vládu, aby přestala vymýšlet nové mytické statusy poloostrova,“ řekl novinářům Smirnov.

Podle jeho slov by se měla ukrajinská vláda přestat snažit o vytvoření „viditelnosti zainteresovanosti ke krymské oblasti.“

Krym se stal znovu ruským regionem po výsledcích referenda, které bylo uskutečněno po státním převratu na Ukrajině. Pro připojení k Rusku hlasovalo více než 95% obyvatel poloostrova.

Není zde článek celý?